Rozejście się mięśni brzucha po ciąży

rozejście sie mięsni brzucha po ciąży

Rozejście mięśnia brzucha po ciąży to bardzo powszechne zjawisko. Pojawia się ono niemal w każdej ciąży. Mięśnie muszą się nieco rozejść, aby zrobić miejsce rosnącemu dziecku. Po porodzie powinny one stopniowo zacząć się schodzić, aby wrócić do pierwotnego stanu. Nie dzieje się tak jednak w każdym przypadku. Co zrobić, gdy rozstęp mięśni brzucha po ciąży nie zanika? Zobacz poniżej!

Spis treści:

1. Skąd bierze się rozejście brzucha po ciąży?
2. Rozejście się mięśni brzucha po porodzie
3. Rozejście mięśnia prostego brzucha po ciąży – objawy
4. Rozejście się mięśni brzucha po ciąży – ćwiczenia

Skąd bierze się rozejście brzucha po ciąży?

Rozstęp mięśnia prostego brzucha po ciąży to normalne, fizjologiczne zjawisko. Doświadcza go aż 90% kobiet ciężarnych. Dochodzi do niego zwykle w 37 tygodniu ciąży. Dziecko jest wtedy już na tyle duże, że mięśnie proste brzucha muszą zrobić mu odrobinę miejsca. Jest to możliwe dzięki kresie białej. Jest to pasmo tkanki, które łączy ze sobą mięśnie brzucha. W trakcie ciąży kresa się rozluźnia i poszerza. Umożliwia to rozejście mięśnia po porodzie.

Rozejście się mięśni brzucha po porodzie

Po porodzie rozstęp mięśni brzucha powinien zanikać. Nie jest to jednak takie proste w każdym przypadku. U niektórych kobiet mięsień prosty brzucha po ciąży nie jest w stanie samodzielnie wrócić do pierwotnego stanu.

Kobiety po porodzie mogą samodzielnie sprawdzić, czy rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży zaniknie. Wystarczy sprawdzić rozmiar rozstępu:
● Rozstęp o szerokości 1-2 cm zaniknie samoistnie bez żadnych komplikacji. Nie powinno być po nim śladu do 24 tygodnia po porodzie.
● Rozstęp o szerokości większej niż 3 cm może nie powrócić do pierwotnego stanu. Zaleca się w tym przypadku konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym i rozpoczęcie rehabilitacji.
● Rozstęp o szerokości powyżej 7 cm musi być poddany interwencji chirurgicznej

Wiele czynników ma wpływ na zanikanie rozejścia mięśnia prostego po porodzie. Należy do nich m.in. masa ciała kobiety, obciążanie mięśni brzucha w trzecim trymestrze ciąży, aktywność fizyczna, ciąża mnoga oraz masa urodzeniowa dziecka. Znaczenia nie ma sposób przyjścia dziecka na świat. Rozejście mięśnia po cc również może się pojawić.

Zobacz również: Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie – w czym może mi pomóc?

Rozejście mięśnia prostego brzucha po ciąży – objawy

Rozejście się mięśni brzucha po porodzie nie objawia się w żaden sposób. Kobieta nie odczuwa bólu ani innych dolegliwości. Aby rozpoznać, że pojawił się u niej rozstęp, musi wykonać specjalny test. Jest on bardzo prosty. Wystarczy położyć się na plecach i ugiąć nogi w kolanach tak, aby stopy przylegały do ziemi. Następnie musimy unieść nieco głowę i podotykać mięśni brzucha na linii mostek-pępek. Wyczuwalna przerwa świadczy o rozstępie mięśni brzucha po porodzie.

Zobacz również: Jak wygląda brzuch po cesarskim cięciu i porodzie naturalnym?

Rozejście się mięśni brzucha po ciąży – ćwiczenia

Rozejście mięśni prostych brzucha po porodzie w wielu przypadkach wymaga odpowiedniej terapii. Najczęściej są to ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego. Nauczy on nas odpowiedniej techniki, abyśmy mogły wykonywać je także samodzielnie w domu. Nie warto próbować wykonywać ich bez wcześniejszej konsultacji, ponieważ możemy zrobić sobie większą krzywdę. Regularna rehabilitacja pozwoli nam pożegnać rozstęp mięśni brzucha już w 12 tygodni!

Ćwiczenia nie przynoszą skutków w każdym przypadku. Kobiety z rozejściem mięśni brzucha większym niż 7 cm muszą poddać się operacji. Jest to dość prosty zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

 

Oceń

Data publikacji: 02/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *