Pływanie w ciąży - jak robić to bezpiecznie?

Pływanie w ciąży – jak robić to bezpiecznie?

pływanie w ciąży

Pływanie jest jedną z najczęściej zalecanych aktywności fizycznych dla kobiet w ciąży. Nie tylko jest bezpieczne, ale również przynosi wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla przyszłych mam, jak i dla dziecka. Dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z basenu podczas ciąży i jakie korzyści może dać nam pływanie!

Spis treści:

 1. Pływanie w ciąży – korzyści
 2. Pływanie w ciąży a bezpieczeństwo
 3. Pływanie w ciąży – jaki styl pływacki wybrać?

Pływanie w ciąży – korzyści

Pływanie jest doskonałą formą aktywności fizycznej, szczególnie zalecaną przyszłym mamom. Można je praktykować przez całą ciążę, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. Korzyści płynące z regularnego pływania są następujące:

 •  Zmniejsza obciążenie stawów, co jest istotne zwłaszcza w ciąży, gdy nacisk na stawy jest zwiększony
 •  Poprawia krążenie krwi, co pomaga w zapobieganiu obrzękom i żylakom.
 •  Wzmacnia mięśnie, przygotowując ciało do porodu i poprawiając ogólną kondycję fizyczną.
 •  Redukuje poziom stresu, co ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia przyszłych mam i zredukowanie stresu przed porodem.

Pływanie w ciąży a bezpieczeństwo

Chociaż pływanie jest zazwyczaj bezpieczne dla większości kobiet w ciąży, istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać, aby zapewnić sobie i dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze:

 •  Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej w ciąży, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań medycznych.
 •  Należy unikać przegrzania – temperatura wody w basenie powinna być odpowiednia, najlepiej w granicach 28-30 stopni Celsjusza.
 •  Pływanie powinno być łagodne i niegwałtowne, dlatego zaleca się unikanie intensywnych ruchów i skoków do wody.
 •  Jeśli czujesz się niepewnie, warto rozważyć ćwiczenia pod nadzorem instruktora. Mogą one być grupowe lub indywidualne.

Pływanie w ciąży – jaki styl pływacki wybrać?

Należy pamiętać, że nie każdy styl pływacki jest odpowiedni i bezpieczny dla przyszłych mam. W ciąży zaleca się wybór jednego z następujących stylów:

 •  Styl grzbietowy – jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych dla ciężarnych. Pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia brzucha i pleców oraz poprawia postawę ciała.
 •  Kraul – ten styl może zwiększyć zakres Twoich ruchów i wzmacniać kręgosłup. Ważne jest jednak, aby nie wykonywać zbyt intensywnych ruchów podczas pływania kraulem.
Oceń

Data publikacji: 30/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *