Opieka medyczna w ciąży - na NFZ i prywatnie

Opieka medyczna w ciąży – na NFZ i prywatnie

opieka medyczna w ciąży

Każda kobieta, która ma obywatelstwo polskie i mieszka tutaj na stałe, może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ciąży. Nadal popularne jest też prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie ginekologicznym oraz przeprowadzanie dodatkowych badań na własny koszt.

Bezpłatna opieka medyczna w ciąży w Polsce

Opiekę nad kobietą w ciąży sprawuje ginekolog, a ona sama wybiera, do którego lekarza się zgłosi. Kobieta w ciąży może korzystać z wizyt u ginekologa w ramach NFZ i to lekarz decyduje o częstotliwości przeprowadzania wizyt. Ciężarna ma zagwarantowane co najmniej 3 badania USG (plus jeszcze jedno po 40. tygodniu ciąży). Ma to na celu sprawdzenie, czy płód dobrze się rozwija. Jeśli coś zaniepokoi lekarza, z pewnością zaproponuje przyszłej mamie jedno z badań, które wskażą, czy dziecko rzeczywiście jest chore. Specjalista wystawia wtedy skierowanie na amniopunkcję lub biopsję kosmówki, lub kordocentezę. Ginekolog ma też obowiązek obserwować, czy ciężarnej nie grozi depresja, i czy nie potrzebuje wsparcia psychologicznego. Bezpłatna opieka medyczna w ciąży w Polsce obejmuje też wykonanie szeregu badań, które wskazują na stan zdrowia przyszłej matki, a w tym np. oznaczenie poziomu glukozy na czczo, posiew z kanału szyjki macicy, cytologia, testy w kierunku chorób zakaźnych. Kobieta powinna też zostać poinformowana, jak przebiega poród i otrzymać pomoc w przygotowaniu planu porodu.

Prywatna opieka medyczna w ciąży

Część kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie ginekologicznym. Jest to oczywiście dość kosztowne. Pacjentki liczą jednak na wyższą jakość opieki, lepszy kontakt ze specjalistą w przypadku niepokojących objawów i dostęp do bardziej nowoczesnego sprzętu. Nawet te panie, które wybierają opiekę medyczną na  NFZ, coraz częściej wykonują dodatkowe badania na własny koszt. Szczególnie dotyczy to badań prenatalnych, a w tym głównie USG genetycznego i nieinwazyjnych testów genetycznych. Na prywatnej wizycie USG genetyczne trwa przeważnie dłużej niż te bezpłatne, a aparat do USG jest nowszy. Pacjentka otrzymuje szczegółowe wyniki badań w formie wydruku i są one dokładnie omawiane przez lekarza. Z kolei nieinwazyjne badania prenatalne NIPT wybierają ciężarne, które chcą uniknąć bardziej inwazyjnych testów. Jednym z nich jest np. Prenatal testDNA, w którym analizuje się materiał genetyczny płodu w celu wykrycia ryzyka różnych nieprawidłowości, zgodnych z zakresem badania. Jest on bezpieczny, ponieważ laboratorium potrzebuje wyłącznie próbki krwi matki.

Oceń

Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *