Nietolerancje żywieniowe w ciąży

nietolerancje żywieniowe w ciąży

W ciąży nieco zmienia się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Musimy więc szczególnie zatroszczyć się o swoją dietę. Dotyczy to każdej kobiety, ale w szczególności tych, które zmagają się z nietolerancjami żywieniowymi w ciąży. Muszą one w swoim żywieniu zachować większą czujność.

Spis treści:

  1. Nietolerancje żywieniowe w ciąży – czy mają wpływ na dziecko?
  2. Najczęstsze nietolerancje żywieniowe w ciąży
  3. Jak radzić sobie z nietolerancjami żywieniowymi w ciąży?

Nietolerancje żywieniowe w ciąży – czy mają wpływ na dziecko?

Nietolerancje żywieniowe w ciąży są niegroźne, jeśli odpowiednio je leczymy. Ciężarna, która stosuje dietę eliminacyjną, nie będzie odczuwała żadnych objawów. Jeśli jednak przyszła mama bagatelizuje swoją przypadłość, to pojawić mogą się nieprzyjemne dolegliwości.
Nieleczona nietolerancja żywieniowa w ciąży może mieć wpływ na dziecko. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych oraz podnosi ryzyko wystąpienia nietolerancji żywieniowej u dziecka.

Zobacz również: Suplementy w ciąży – jakie witaminy, w jakich dawkach brać w ciąży?

Najczęstsze nietolerancje żywieniowe w ciąży

Najczęściej w ciąży występują dwie następujące nietolerancje pokarmowe:

  •  Nietolerancja laktozy – jest ona spowodowana niedoborem laktazy. Jest to enzym, bez którego laktoza nie może zostać prawidłowo strawiona i wchłonięta. W konsekwencji po spożyciu laktozy zaczynają pojawiać się nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, gazy czy biegunka.
  •  Nietolerancja glutenu – jest to nietolerancja białka, które występuje w pszenicy, jęczmieniu, życie czy pszenżycie. Objawiać może się ona poprzez wzdęcia, bóle brzucha czy bóle głowy.

Jak radzić sobie z nietolerancjami żywieniowymi w ciąży?

Podstawą leczenia nietolerancji żywieniowych w ciąży jest ścisłe przestrzeganie diety eliminacyjnej. Z naszego jadłospisu należy wykluczyć wszystkie składniki, które mogą powodować u nas nieprzyjemne objawy. Czasem stosowane jest także leczenie farmakologiczne. Jednak u kobiet ciężarnych ma to miejsce dość rzadko, ponieważ niektóre leki mogą być niebezpieczne dla płodu.

Kobiety w ciąży mają nieco inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Samodzielne ułożenie diety eliminacyjnej może doprowadzić więc do groźnych dla matki i dziecka niedoborów. Warto więc zgłosić się do dietetyka klinicznego, który pomoże nam w ułożeniu diety. Dzięki temu będzie ona zbilansowana, różnorodna oraz pozbawiona składników, które mogą nam zaszkodzić.

Oceń

Data publikacji: 19/10/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *