Rejestr ciąż działa w Polsce od 1 października 2022 r. To właśnie tego dnia weszły w życie kontrowersyjne przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM) [1]. Jak działa rejestr ciąż? Na czym polega w praktyce? Odpowiadamy na te ważne dla Polek pytania.
Spis treści:
1. Rejestr ciąż – co to takiego?
2. Rejestr ciąż – na czym polega w praktyce?
3. Rejestr ciąż – dlaczego wzbudza tak liczne kontrowersje?
4. Rejestr ciąż – czy wykonanie testu NIFTY wiąże się ze zgłoszeniem pacjentki do rejestru?
Rejestr ciąż to zarządzony przez Ministra Zdrowia system zbierania i raportowania informacji przez personel medyczny [2]. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM) [1] od 1 października 2022 r. wszystkie informacje na temat ciąży muszą być wpisywane do Systemu Informacji Medycznej.
Jak działa w praktyce rejestr ciąż? Na czym polega nowe rozporządzenie? Otóż od 1 października 2022 roku każdy lekarz ma obowiązek zamieścić w systemie informację na temat ciąży oraz długości jej trwania, niezależnie od tego, czy wizyta u ginekologa była prywatna, czy odbywała się w ramach NFZ [2]. Informacja musi trafić do Systemu Informacji Medycznej od razu, gdy kobieta podczas wizyty kontrolnej dowie się, że jest w ciąży, nawet jeśli pacjentka nie wyraża na to zgody [3].
Ministerstwo Zdrowia argumentuje wprowadzenie rejestru ciąż troską o zdrowie przyszłych mam – celem jest poprawa obiegu dokumentacji medycznej i co za tym idzie, ułatwienie pracy lekarzom oraz uniknięcie sytuacji, w których ciężarna mogłaby przyjąć leki szkodliwe dla płodu [4]. Poza ciążą do Systemu Informacji Medycznej przekazywane muszą być również informacje na temat np. zaimplantowanych wyrobów medycznych, alergiach czy potwierdzonym wyniku grupy krwi [1].
Zobacz również: Test NIFTY czy warto go zrobić? [RECENZJA] Opinie
Wprowadzenie w Polsce rejestru ciąż rodzi liczne obawy o nadmierną inwigilację. W szczególności drażliwą kwestią są poronienia — wiele kobiet obawia się, że w sytuacji, gdy dojdzie do utraty ciąży, zostaną wdrożone wobec nich śledztwa. Centrum E-Zdrowia uspokaja jednak, ponieważ system informacyjny przetwarza jedynie te dane, które są niezbędne dla polityki zdrowotnej państwa. Dostęp do nich mają tylko i wyłącznie [3]:
• lekarz, pielęgniarka i położna POZ, którzy zostali wybrani przez danego pacjenta,
• pracownik medyczny, który wprowadził daną informację do systemu.
• pracownik medyczny, który w tym samym podmiocie kontynuuje leczenie danego pacjenta,
• w przypadku zagrożenia życia — każdy pracownik medyczny.
W każdym innym przypadku pacjent musi wyrazić zgodę na dostęp do jego informacji medycznych za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) [3].
Zobacz również: Badania prenatalne genetyczne – na czym polegają? Co wykrywają?
Rejestr ciąż obowiązuje zarówno w placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę z NFZ, jak i w tych, które wykonują świadczenia zdrowotne prywatnie [3]. A jak to się ma do laboratoriów genetycznych, w których wykonywane są badania prenatalne, takie jak np. NIFTY? Okazuje się, że dane z badania NIFTY nie podlegają obowiązkowi wpisu o ciąży do rejestru zdarzeń medycznych, zatem laboratorium genetyczne nie ma obowiązku zgłosić pacjentki do rejestru [5].
Źródła:
1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej, https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw
2. https://www.rp.pl/zdrowie/art37163741-wchodzi-w-zycie-obowiazkowy-rejestr-ciaz [dostęp: 24.10.2022 r.]
3. https://www.prawo.pl/zdrowie/rejestr-ciaz-obowiazek-od-1-pazdziernika-2022-r-sankcje,517465.html [dostęp: 24.10.2022 r.]
4. https://tvn24.pl/polska/od-pazdziernika-obowiazuje-rejestr-ciaz-pacjentki-w-strachu-dzietnosc-spada-6140859 [dostęp: 24.10.2022 r.]
5. https://badanienifty.pl/czeste-pytania [dostęp: 24.10.2022 r.]
Data publikacji: 30/10/2022, Data aktualizacji: 06/10/2023
Dodaj komentarz