Ciąża ektopowa (inaczej pozamaciczna) to ciąża zlokalizowana poza jamą macicy. Taka sytuacja zdarza się u nawet 2 na 100 kobiet [1]. Stan ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w 10-15% przypadków kończy się śmiercią matki [2]. Co wspólnego mają ze sobą cięcie cesarskie oraz ciąża pozamaciczna? Czy cesarka na życzenie może zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej? Odpowiadamy na te pytania.
Spis treści:
Naukowcy alarmują już od kilku lat, że u kobiet, które poddały się cesarskiemu cięciu podczas pierwszej ciąży, może wystąpić większe ryzyko ciąży pozamacicznej przy kolejnej ciąży [3]. Mimo to moda na cesarkę na życzenie trwa w najlepsze – w Polsce odnotowywany jest co roku zatrważająco wysoki odsetek liczby cesarskich cięć, zarówno tych wykonywanych z konieczności, jak i tzw. cesarek na życzenie [4]. Nie tylko badacze, ale także lekarze uważają, że tendencja ta poskutkuje epidemią ciąż pozamacicznych w najbliższej przyszłości [5].
Ciąża pozamaciczna rozwija się poza błoną śluzową macicy, najczęściej w jajowodach. W ostatnich latach odnotowuje się jednak rozwój ciąży ektopowej w zupełnie innym miejscu, a mianowicie – w bliźnie po cesarskim cięciu. Szacuje się, że częstość występowania tego zjawiska na świecie wynosi około 1 na 2000 przypadków i dotyczy ono około 0,15% ogółu pacjentek po cięciu cesarskim [6]. Przyczyny nie są do końca znane – badacze przypuszczają, że winna temu jest nieprawidłowa struktura blizny w macicy, sprzyjająca implantacji zarodka.
Ciąża pozamaciczna po cesarskim cięciu to stan, który zagraża życiu. Jeśli nie zostanie wykonana terminacja ciąży, kobiecie grozi pęknięcie macicy, masywny krwotok oraz uszkodzenie narządów miednicy mniejszej [7]. Wczesne rozpoznanie oraz leczenie jest kluczowe, aby pacjentka przeżyła i zachowała płodność.
Rozpoznanie ciąży pozamacicznej stawia się na podstawie badań prenatalnych, takich jak ultrasonografia oraz rezonans magnetyczny, natomiast leczenie polega na [8]:
Jak widać, cesarskie cięcie jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu powikłań, w tym także zagrażających życiu matki. Z tego powodu prestiżowe towarzystwa naukowe i organizacje zdrowotne apelują, aby nie wykonywać cesarki na życzenie bez wskazań medycznych [9].
Źródła:
Data publikacji: 26/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021
Dodaj komentarz