Menopauza a możliwość zajścia w ciążę

Menopauza a możliwość zajścia w ciążę

Menopauza a możliwość zajścia w ciążę

W czasie menopauzy można zajść w ciążę. Bardzo trudno jest wtedy kontrolować to, czy jesteśmy płodne. Jeśli kobieta nie używa antykoncepcji, to może dojść do nieplanowego zapłodnienia. Poniżej rozwiewamy wszystkie możliwości dotyczące ciąży w okresie menopauzy!

Czym jest menopauza? Menopauza jest nazywana inaczej przekwitaniem lub klimakterium. Jest to ustanie miesiączkowania, które trwa przynajmniej jeden rok. Jest to proces, który może trwać kilka lat.

Spis treści:

  1. Menopauza a możliwość zajścia w ciążę
  2. Jak uniknąć ciąży w okresie menopauzy
  3. Objawy ciąży w okresie menopauzy
  4. Okres po menopauzie a ciąża

Menopauza a możliwość zajścia w ciążę

Klimakterium może trwać nawet kilka lat. Dochodzi w trakcie niego do nieregularnych miesiączek oraz wahań hormonalnych. Przerwy między miesiączkami czasem trwają bardzo długo, dlatego łatwo jest stwierdzić, że miesiączki ustały. Powoduje to odstawienie antykoncepcji, co w niektórych przypadkach skutkuje nieplanowaną ciążą.

Aby mieć pewność, że krwawienia miesiączkowe ustały, warto wykonać badanie poziomu hormonów FSH w krwi. Jeśli wynik badania wynosi więcej niż 30 mlU/ml, to znaczy, że krwawienia ustały. Ryzyko dojścia do zapłodnienia wynosi wtedy zero, ponieważ w jajnikach nie ma już dojrzewających pęcherzyków.

Jak uniknąć ciąży w okresie menopauzy

Jeśli kobieta w okresie menopauzy nie chce zajść w ciążę, to powinna zastosować odpowiednią antykoncepcję. Najlepszą decyzją będzie wybór antykoncepcji po konsultacji z lekarzem ginekologiem, ponieważ powinna być ona dobrana do kobiet w okresie przekwitania.

Kobiety w okresie menopauzy mogą używać antykoncepcji hormonalnej, środków plemnikobójczych oraz antykoncepcji mechanicznej. Najczęściej wybierane środki antykoncepcyjne w tym okresie to:

•Prezerwatywy
•Wkładki domaciczne (mogą być stosowane do 55 roku życia)
Tabletki antykoncepcyjne
•Zastrzyki (mogą być stosowane do 50 roku życia)
•Implanty podskórne (mogą być stosowane do 55 roku życia)
•Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletki dzień po (nie jest to stała forma antykoncepcji)

Ginekolodzy kobietom w okresie przekwitania najczęściej zalecają preparaty dwuskładnikowe. Mają one w swoim składzie estrogen i progesteron. Preparaty jednak różnią się między sobą, więc lekarz dopiera najlepszy dla pacjentki. Leki te chronią także przed ciążą pozamaciczną oraz nowotworem jajnika, jelita grubego oraz endometrium. Dzięki nim zwiększa się również gęstość kości.

Objawy ciąży w okresie menopauzy

Kobiety często mylą objawy ciąży z objawami klimakterium. W obu przypadkach pojawia się ustanie miesiączkowania, wahania nastroju, bóle mięśni i głowy, bolesność piersi oraz ciągłe zmęczenie. Aby być pewnym naszego stanu, warto wykonać test ciążowy z porannej porcji moczu lub zrobić badanie hormonu hCG z krwi. W ten sposób będzie można jednoznacznie określić, czy nasze symptomy są wywołane ciążą, czy przekwitaniem.

Objawy menopauzy

Objawy menopauzy to:
•Brak miesiączki przez przynajmniej rok
•Nietrzymanie moczu
•Uderzenia gorąca
•Nadmierne pocenie się
•Zaburzenia snu np. problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy
•Ciągłe zmęczenie
•Bolesność piersi
•Wahania nastrojów
•Świąd pochwy
•Ból mięśni i głowy
•Spadek libido

Okres po menopauzie a ciąża

Wiele kobiet zastanawia się, czy po menopauzie może jeszcze zajść w ciążę. Naturalnie nie jest to możliwe. Jednak grecki badacz Konstantinos Sfakianoudis odkrył, że da się to zrobić poprzez zastosowanie osocza bogato płytkowego.

Podczas badań Konstantinosa Sfakianoudisa ostrzykiwano pacjentom po menopauzie jajniki. Tym sposobem udało im się przywrócić miesiączkowanie aż u 30 kobiet. Od pacjentki, u której miesiączkowanie ustało 5 lat temu, udało się pobrać 3 komórki jajowe, a dwie z nich zapłodniono plemnikami jej męża.

Badania Konstantinosa Sfakianoudisa dają szansę na większą płodność, ale nie oznacza to, że zmniejsza się ryzyko poronienia, które jest coraz większe z wiekiem. Wraz z wiekiem kobiety rośnie także ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych, a w szczególności zespołu Downa (trisomii chromosomu 21), który występuje najczęściej. Z tego powodu pojawiają się wątpliwości czy zwiększanie płodności kobiety w zaawansowanym wieku jest etyczne.

Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń

Data publikacji: 30/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *