Leukocyty w moczu – ciąża – o czym świadczy nieprawidłowy poziom leukocytów w moczu w ciąży?

Leukocyty, czyli białe krwinki, to komórki, które odpowiadają za ochronę organizmu przed drobnoustrojami – bakteriami oraz wirusami. Zbyt wysoki poziom leukocytów w moczu może świadczyć o toczącej się w organizmie infekcji. Jak to wpływa na przebieg ciąży? Czy wymaga leczenia? Sprawdź nasz artykuł – Leukocyty w moczu – ciąża – o czym świadczy wysoki poziom leukocytów w moczu w ciąży!

Najważniejsze informacje:

  1. Leukocyty w moczu – ciąża – jakie są normy
  2. Leukocyty w moczu – ciąża – o czym świadczy podwyższony poziom leukocytów w moczu
  3. Leukocyty w moczu – ciąża – jakie są objawy podwyższonego poziomu leukocytów w moczu
  4. Kiedy warto wykonać badanie moczu w ciąży 
  5. Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży – profilaktyka 
  6. Jak leczyć podwyższone leukocyty w moczu w ciąży 

Leukocyty w moczu – ciąża – jakie są normy?

Jeśli chodzi o leukocyty w moczu w ciąży, norma wynosi 1 – 3 lub 1 – 5 leukocytów w polu widzenia. Niewielka ilość leukocytów w moczu w ciąży jest więc zupełnie normalna i nie powinna być przyczyną niepokoju.

Leukocyty w moczu – ciąża – o czym świadczy podwyższony poziom leukocytów w moczu?

Jeśli poziom leukocytów wynosi powyżej 5, oznacza to, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Podwyższony poziom leukocytów może wynikać z infekcji układu moczowego (np. zapaleniu pęcherza, zakażeniu nerek lub zapaleniu cewki moczowej).
Zbyt wysoki poziom leukocytów w ciąży może także świadczyć o:
• białkomoczu,
• grzybicy pochwy,
• nowotworach układu moczowo-płciowego.
Każde z wymienionych zakażeń może być niebezpieczne, ponieważ mogą one doprowadzić do przedwczesnego porodu, wywołać zaburzenia w rozwoju dziecka lub nawet przyczynić się do poronienia i utraty ciąży.

Leukocyty w moczu – ciąża – jakie są objawy podwyższonego poziomu leukocytów w moczu?

Objawy podwyższonego poziomu leukocytów w ciąży różnią się w zależności do rodzaju infekcji. Jeśli doszło do zakażenia w postaci zapalenia pęcherza, ciężarna może odczuwać ból podczas oddawania moczu. Inne objawy, które mogą się pojawić, to także gorączka, nudności oraz mętny i nieprzyjemnie pachnący mocz.
Inna przyczyna podwyższonego poziomu leukocytów w moczu, grzybica pochwy, objawia się poprzez charakterystyczne serowate upławy, ciężarna może odczuwać również dyskomfort podczas stosunku, a także pieczenie i swędzenie zewnętrznych narządów płciowych (np. w obrębie warg sromowych).
Za zbyt duże stężenie leukocytów w moczu w ciąży może odpowiadać także białkomocz. Choroba ta na początku może nie dawać żadnych objawów.

Kiedy warto wykonać badanie moczu w ciąży?

Badanie moczu jest obowiązkowe dla każdej ciężarnej kobiety. Najczęściej lekarz zleca je raz na miesiąc. By ocenić stan układu moczowo-płciowego w ciąży, poza badaniem moczu lekarz może zlecić także USG jamy brzusznej.

Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży – profilaktyka

By nie dopuścić do infekcji w ciąży, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej. Ciężarna powinna dbać o to, by regularnie opróżniać pęcherz moczowy (zgodnie z potrzebami), powinna także regularnie (2 razy dziennie) podmywać miejsca intymne. Warto również stosować zioła, które wspomagają pracę układu moczowego (np. rumianek).

Jak leczyć podwyższone leukocyty w moczu w ciąży?

Leczenie infekcji układu moczowego w ciąży zależy od przyczyny zakażenia. Jeśli stan zapalny został wywołany przez bakterie, u ciężarnej wdrażana jest antybiotykoterapia.

 


Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/04/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *