Kolka nerkowa w ciąży sama w sobie nie zagraża rozwijającemu się dziecku. Niebezpieczne są jednak nawracające ataki oraz powikłania kolki. Jeśli u ciężarnej rozwinęła się kamica nerkowa, taki stan sprzyja stanom zapalnym oraz zakażeniom dróg moczowych, które są niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka [1]. Jak objawia się kolka nerkowa? Na czym polega diagnostyka, leczenie i profilaktyka? Podpowiadamy.
Spis streści:
Kolka nerkowa pojawia się, gdy doszło do zablokowania przepływu moczu w nerce. Taka sytuacja przyczynia się do wystąpienia nagłego wzrostu ciśnienia w górnych drogach moczowych. Zazwyczaj kolka nerkowa dotyczy osób, które chorują na kamicę nerkową – schorzenie to prowadzi do powstawania złogów w drogach moczowych [1]. Kolka nerkowa w ciąży może się jednak ujawnić także wtedy, gdy przyszła mama nie ma kamicy nerkowej [2]. Zastój moczu może być spowodowany uciskiem nerek przez powiększającą się macicę. Dolegliwość dotyczy najczęściej kobiet, które są w II lub III trymestrze ciąży, sprzyja jej spożywanie zbyt małej ilości płynów [1].
Kolka nerkowa w ciąży sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Niebezpieczne są jednak nawracające ataki, a także częsta przyczyna ataków kolki – kamica nerkowa. Choroba sprzyja poważnym zakażeniu oraz stanom zapalnym w obrębie dróg rodnych i układu moczowego, natomiast powikłanie w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek może poskutkować porodem przedwczesnym [3]. Z tego powodu nie należy bagatelizować tej dolegliwości.
Zobacz również: Odklejenie łożyska – objawy, przyczyny i postępowanie
Atak kolki nerkowej pojawia się nagle, dolegliwość może się utrzymywać przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Objawy kolki nerkowej w ciąży to [1]:
• bolesne parcie na pęcherz,
• ból zlokalizowany w dole pleców, na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie,
• dreszcze,
• krwiomocz,
• mdłości lub wymioty,
• podwyższona temperatura ciała,
• znaczne pogorszenie samopoczucia.
Zobacz również: Ciśnienie w ciąży – jakie jest prawidłowe?
Jeśli u ciężarnej wystąpiły objawy kolki nerkowej, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista wykona badanie USG i na tej podstawie określi przyczynę kolki. Techniki, które wymagają zastosowania promieni rentgenowskich (np. zdjęcie radiologiczne brzucha), należy stosować wyłącznie w skomplikowanych przypadkach [1]. Natomiast aby sprawdzić stan zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka, wykonywane są kontrolne badania prenatalne.
Jeśli u ciężarnej wystąpiły niewielkie kamienie nerkowe, organizm jest w stanie wydalić je samodzielnie. Natomiast gdy sytuacja jest poważna, lekarz może podjąć decyzje o rozbijaniu kamieni nerkowych ultradźwiękami lub operacji usuwania kamieni – zabiegi te są przeprowadzane dopiero po porodzie [1]. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać hospitalizacja i założenie cewnika. Natomiast gdy kolka nerkowa nie ma związku z kamicą nerkową, lekarz może przepisać leki rozkurczowe i przeciwbólowe.
Kolce nerkowej można zapobiegać – w tym celu ciężarna powinna [2] [3]:
• dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu;
• ograniczyć spożywanie szpinaku oraz rabarbaru;
• unikać przyjmowania preparatów witaminowych z wapniem;
• zmniejszyć ilość mięsa oraz ryb w diecie.
Źródła:
1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/kolka-nerkowa-w-ciazy-objawy-i-leczenie
2. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/kolka-nerkowa-w-ciazy-przyczyny-objawy-zapobieganie-aa-2bP1-u5ij-13Xy.html
3. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/kolka-nerkowa-w-ciazy-czy-jest-zagrozeniem-dla-dziecka-aa-tbRZ-mUQU-nGcn.html
Data publikacji: 10/01/2022, Data aktualizacji: 26/01/2022
Dodaj komentarz