Kiedy powinno pojawić się pierwsze kopnięcie dziecka?

pierwsze kopnięcie dziecka

Dla przyszłych rodziców pierwsze kopnięcie dziecka jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w ciągu całej ciąży. Dzięki niemu wizja posiadania dziecka staje się dla nich dużo bardziej realna. Pozwala to także wzmocnić tworzącą się więź z maluszkiem. Jak to pierwsze kopnięcie dziecka powinno wyglądać? Kiedy się pojawi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Pierwsze kopnięcie dziecka – kiedy do niego dochodzi?
  2. Pierwsze kopnięcie dziecka – jakie to odczucie?
  3. Co powinno nas zaniepokoić w pierwszym kopnięciu dziecka?

Pierwsze kopnięcie dziecka – kiedy do niego dochodzi?

Moment pojawienia się pierwszego kopnięcia dziecka jest dość indywidualną kwestią. Przyjmuje się jednak, że powinno do niego dojść między 16 a 21 tygodniem ciąży. To kiedy dokładnie odczujemy pierwszy ruch, zależy od następujących czynników:

  • Ilość tkanki tłuszczowej kobiety – im mniej ma jej ciężarna, tym szybciej zacznie odczuwać ruchy maluszka
  •  To, który raz kobieta jest w ciąży – pierworódki zwykle rozpoznają pierwsze ruchy później, ponieważ nie wiedzą, czego się spodziewać. Kobietom będącym w drugiej lub kolejnej ciąży udaje się szybciej wyłapać aktywność maluszka.
  •  Umiejscowienie dziecka w jamie macicy
  •  Ilość wód płodowych

Pierwsze kopnięcie dziecka – jakie to odczucie?

Pierwsze kopnięcie dziecka w rzeczywistości ani trochę nie będzie przypominać kopnięcia, jak spodziewa się większość kobiet. Pierwszy ruch maluszka będzie dużo subtelniejszy. Wiele kobiet bierze go za perystaltykę jelit, ponieważ przypomina bulgotanie w żołądku. Często pierwsze kopnięcie dziecka porównywane jest także do łaskotania.

Większość kobiet pierwsze kopnięcie dziecka odczuwa na środku brzucha, mniej więcej w okolicy pępka. Niektóre ciężarne odczuwają jednak pierwszą aktywność dziecka w okolicy podbrzusza.

Zobacz również: Co oznaczają intensywne ruchy dziecka w ciąży?

Co powinno nas zaniepokoić w pierwszym kopnięciu dziecka?

Dzieci w brzuszku mamy mogą ruszać się w różny sposób. Jedne będą bardziej aktywne, a inne mniej. Warto więc obserwować, jak ruchliwe jest nasze dziecko. Dzięki temu łatwo będzie nam wyłapać ewentualne zmiany w częstotliwości czy intensywności jego ruchów. Może być to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Warto więc skontaktować się z lekarzem.

Co powinno nas zaniepokoić w pierwszym kopnięciu dziecka? Przede wszystkim jego brak do 21 tygodnia ciąży. W takiej sytuacji jak najszybciej powinnyśmy zgłosić się do lekarza, który nas zbada i sprawdzi, czy z dzieckiem na pewno wszystko jest w porządku.

Oceń

Data publikacji: 25/09/2023, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *