Ile dni po okresie można zajść w ciążę? To pytanie specjaliści słyszą od wielu pacjentek. Niestety wiele kobiet nie posiada wystarczającej wiedzy na temat swojego cyklu miesiączkowego oraz tego, w którym dniu cyklu można zajść w ciążę. Przedstawiamy więc krótki poradnik, w którym wyjaśnimy, ile dni po miesiączce można zajść w ciążę oraz czy można zajść w ciążę po owulacji!
Spis treści:
1. Kiedy można zajść w ciążę po okresie?
2. Ile dni po owulacji można zajść w ciążę?
W organizmie każdej kobiety dochodzi do systematycznych zmian, które przygotowują jej organizm do zajścia w ciążę. Nazywa się je cyklem miesiączkowym. Książkowo trwa on 28 dni, ale w rzeczywistości jego długość to bardzo indywidualna kwestia.
Cykl miesiączkowy dzieli się na cztery fazy. Musimy je poznać, aby zrozumieć, kiedy można zajść w ciążę, ponieważ w ich trakcie zmienia się kobieca płodność. Na tej podstawie wyróżnia się:
● Menstruację, czyli krwawienie miesiączkowe – dochodzi do niej na skutek niezapłodnienia komórki jajowej w poprzednim cyklu miesiączkowym. W tym czasie kobieta ma niewielkie szanse na zapłodnienie, ale nie są one zerowe.
● Faza folikularna – rozpoczyna się ona po krwawieniu miesiączkowym i trwa do rozpoczęcia jajeczkowania. W tym czasie kobieta jest względnie niepłodna, jednak jej szanse na dziecko wzrastają na 2 do 5 dni przed rozpoczęciem owulacji.
● Owulacja – w tym czasie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia komórki jajowej. Faza ta trwa tylko 24 godziny. Później komórka jajowa zaczyna obumierać. To właśnie w czasie owulacji szanse na zapłodnienie są największe.
● Faza lutealna – rozpoczyna się ona w momencie zakończenia owulacji. W tym czasie pęcherzyk Graffa w jajniku przekształca się w ciałko żółte. Przez pierwsze dwa dni tej fazy szansa na zajście w ciążę wciąż jest dość wysoka.
Jak widać, największe szanse zajście w ciążę kobiety mają w fazie owulacji oraz kilka dni przed i po niej. W pozostałe dni prawdopodobieństwo zapłodnienia jest niewielkie. Jednak nigdy nie jest to niemożliwe. Należy więc pamiętać o antykoncepcji, jeśli nie planujemy rodzicielstwa.
Zobacz również: Tabletki antykoncepcyjne a ciąża
Wyznaczenie owulacji jest bardzo proste, jeśli nasz cykl miesiączkowy jest książkowy. Przypada ona wtedy na 14 dzień cyklu. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli nasz cykl miesiączkowy jest krótszy lub dłuższy. W takiej sytuacji musimy obliczyć, kiedy pojawia się owulacja za pomocą jednej z metod. Dodając do tej daty dwa dni, dowiemy się, jak długo po owulacji możemy zajść w ciążę.
Datę owulacji możemy poznać, korzystając z kalkulatora dni płodnych. Znajdziemy go na wielu stronach internetowych. Są to bardzo proste narzędzia. W kalkulatorze wystarczy uzupełnić datę swojej ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu. W wyznaczeniu owulacji pomoże nam także mierzenie temperatury ciała od razu po przebudzeniu. U kobiet jajeczkujących temperatura podnosi się o 0,2°C. Pomocna będzie także obserwacja śluzu w pochwie. W trakcie owulacji będzie on przejrzysty i ciągnący się.
Cykl miesiączkowy kobiety jest bardzo podatny na wszelkie zmiany w organizmie. Oznacza to, że może on się nagle skrócić lub wydłużyć na skutek takich czynników jak stres, złe odżywianie czy alkohol. Starając się o dziecko i monitorując owulację, starajmy się więc tego unikać. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na ciążę
Data publikacji: 20/11/2022, Data aktualizacji: 22/11/2022
Dodaj komentarz