Kiedy do ginekologa w ciąży?

kiedy do ginekologa w ciąży

Kobieta w ciąży powinna regularnie kontrolować swój stan zdrowia. W tym celu należy systematycznie odwiedzać ginekologa prowadzącego ciążę. Sprawdzi on, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a ciąża nie jest zagrożona. Kiedy do ginekologa w ciąży pierwszy raz? Jak często go odwiedzać? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

1. Kiedy do ginekologa w ciąży pierwszy raz?
2. Kolejne wizyty u ginekologa w ciąży

Kiedy do ginekologa w ciąży pierwszy raz?

Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym? Pora na pierwszą wizytę u ginekologa. Najlepiej jest go odwiedzić 6-8 tygodni po spodziewanym terminie miesiączki. Na tym etapie ciąży możliwe będzie usłyszenie bicia serca dziecka.
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży nieco różni się od pozostałych wizyt kontrolnych. Lekarz musi na niej założyć kartę ciąży i przeprowadzić z pacjentką dokładny wywiad. Zapyta w nim m.in. o przebyte ciąże, choroby, przyjmowane leki i ogólne samopoczucie. Poprosi także pacjentkę o podanie daty ostatniej miesiączki. Na tej podstawie wyliczy wiek ciąży i przybliżoną datę porodu.

Ginekolog podczas pierwszej wizyty wykona także kilka badań. Podczas wizyty przeprowadzona zostanie:

● Kontrola masy ciała
● Pomiar wzrostu
● Pomiar ciśnienia tętniczego
● Badanie piersi
● Cytologia
● Badanie ginekologiczne

Zobacz również: Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?

Kolejne wizyty u ginekologa w ciąży

W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży do ginekologa należy zgłaszać się co miesiąc aż do 30 tygodnia ciąży. Później wizyty powinny odbywać się co 2 tygodnie. Przed samym rozwiązaniem stan ciąży musi być kontrolowany częściej, dlatego od 38 tygodnia ciąży wizyty mogą być konieczne nawet co tydzień. Do ginekologa należy zgłosić się także za każdym razem, gdy wydarzy się coś niepokojącego. Sygnałem, który powinien skłonić nas do wizyty są m.in. bóle brzucha czy krwawienie z dróg rodnych.

Podczas każdej wizyty u ginekologa lekarz będzie zadawał pacjentce pytania na temat jej samopoczucia fizycznego i psychicznego oraz obaw dotyczących ciąży i porodu. Wykonuje on także badanie ginekologiczne, na podstawie którego może stwierdzić, czy ciąża nie jest zagrożona oraz jakie jest ryzyko przedwczesnego porodu. Pacjentka na każdej wizycie otrzyma także skierowania na badania kontrolne, których wyniki powinna zabrać ze sobą na kolejną konsultację. Badanie USG w trakcie ciąży u ginekologa zostanie wykonane przynajmniej trzy razy.

 

Oceń

Data publikacji: 19/12/2022, Data aktualizacji: 21/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *