Jakie objawy w 10 tygodniu ciąży mogą się pojawić?

objawy w 10 tygodniu ciąży

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian. Są one spowodowane burzą hormonalną, która ma miejsce w organizmie. Jej skutkiem mogą być różnego typu dolegliwości. W mniejszym lub większym stopniu doświadcza ich każda kobieta ciężarna. Sprawdź, jakie objawy w 10 tygodniu ciąży mogą się pojawić!

Spis treści:

  1. Nasilone nudności poranne
  2. Zmęczenie i senność
  3. Obrzęki
  4. Wrażliwość piersi
  5. Ból podbrzusza

Nasilone nudności poranne

Jednym z najczęstszych objawów, z jakimi kobieta może się spotkać w 10. tygodniu ciąży, są nasilone nudności poranne. Najczęściej pojawiają się one od razu po przebudzeniu. Wiele kobiet jednak doświadcza ich także w innych porach dnia. Są one skutkiem wzmożonej produkcji hormonu ciążowego beta HCG (gonadotropiny kosmówkowej).

Zobacz również: Objawy ciąży tydzień po tygodniu

Zmęczenie i senność

W 10. tygodniu ciąży wielu kobiet odczuwa zwiększone zmęczenie i senność. To naturalna reakcja organizmu na zmiany hormonalne w organizmie oraz rosnące zapotrzebowanie na energię. Warto pozwolić sobie na odpoczynek i dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość snu. Postaraj się więc odpoczywać, kiedy tylko możesz.

Obrzęki

Obrzęki to kolejny objawy, który może pojawić się w 10. tygodniu ciąży. Jest on spowodowany przez zmiany hormonalne, które powodują zatrzymanie wody w organizmie. Obrzęki najczęściej pojawiają się w okolicy łydek i kostek. U niektórych kobiet opuchlizna pojawia się także na dłoniach i nadgarstkach.

Zobacz również: Ciąża 7 tydzień – brzuch w 7 tygodniu ciąży, objawy, dziecko

Wrażliwość piersi

Hormony ciążowe mają ogromny wpływ na kobiece piersi. Jest to skutek wzrostu stężenia estrogenu i progesteronu. Od samego początku ciąży kobiece piersi przygotowują się one do laktacji i stopniowo zwiększają swój rozmiar. Mogą stać się także bardziej wrażliwe na dotyk i bolesne.

Ból podbrzusza

Wiele ciężarnych w 10 tygodniu ciąży skarży się na ból podbrzusza. Jest on spowodowany rozciągającą się macicą. Zwiększa ona swój rozmiar, aby zrobić miejsce rosnącemu dziecku. Ból podbrzusza jest całkowicie normalny. Może on nieco przypominać ból, który pojawia się w trakcie krwawienia miesiączkowego. Nie powinien on Ci utrudniać codziennego funkcjonowania.
Lekki ból podbrzusza w 10 tygodniu ciąży nie jest powodem do niepokoju. Z lekarzem powinnaś się skonsultować, jeśli będzie on przybierał na sile. Niepokojące jest także pojawienie się krwawienia, gorączki lub omdlenia. W przypadku wystąpienia tych objawów niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Oceń

Data publikacji: 24/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *