Jak wybrać położną środowiskową?

Jak wybrać położną środowiskową?

Każda ciężarna w naszym kraju ma prawo do wytypowania położnej środowiskowej, czyli pielęgniarki, która czuwa nad ostatnim okresem ciąży i porodem oraz pomaga w opiece nad noworodkiem. Jak wybrać położną środowiskową? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy.

  1. Czym się zajmuje położna środowiskowa?
  2. Jak wybrać położną środowiskową?
  3. Wybór położnej środowiskowej może zależeć od opinii innych mam
  4. Na wybór położnej środowiskowej powinny mieć wpływ także lokalne bazy danych

Czym się zajmuje położna środowiskowa?

Położna środowiskowa to pielęgniarka POZ, która sprawuje opiekę położniczą i ginekologiczną zarówno nad kobietą, która jest w ostatnich tygodniach ciąży, jak i po porodzie, aż do osiągnięcia przez noworodka 2 miesiąca życia. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się także kobietami po zabiegach ginekologicznych.

Z prawa do bezpłatnych spotkań z położną środowiskową może skorzystać każda kobieta, która jest ubezpieczona w NFZ. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie zakresu zadań lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ obowiązki położnej środowiskowej dzielą się one na 4 kategorie:

  • promocja zdrowia i profilaktyka chorób,
  • świadczenia pielęgnacyjne,
  • świadczenia diagnostyczne,
  • świadczenia lecznicze.

Opieka przysługuje od 21 tygodnia ciąży, zbiega się ona idealnie z zalecanym terminem badań prenatalnych drugiego trymestru. Od 21. do 31. tygodnia ciąży kobieta może liczyć na maksymalnie 10 wizyt położnej środowiskowej, natomiast od 32. tygodnia ciąży – aż 16 (odbywają się one 2 razy w tygodniu).

Jak wybrać położną środowiskową?

Wybór położnej środowiskowej można zmienić do 2 razy w ciągu jednego roku kalendarzowego. Kolejne zmiany wiążą się z opłatą w wysokości 80 złotych. Jak wybrać położną środowiskową? Wystarczy złożyć w dowolnej placówce odpowiedni formularz i wskazać w nim położną, która prowadzi własną działalność gospodarczą oraz ma podpisany kontrakt z NFZ. Deklaracja wyboru położnej środowiskowej może być złożona w postaci papierowej lub elektronicznej (zaopatrzonej w podpis elektroniczny, zaufany lub osobisty).

Wybór położnej środowiskowej może zależeć od opinii innych mam

Wybór położnej środowiskowej warto poprzedzić rozmowami z innymi kobietami, które zdecydowały się na macierzyństwo. Podobnie jak przy badaniach w ciąży (temat ten jest często konsultowany z bardziej doświadczonymi mamami), będą one w stanie doradzić, do kogo się udać oraz jak się przygotować do wizyt położnej środowiskowej. Dzięki rozeznaniu w najbliższym otoczeniu przyszła mama łatwo podejmie decyzję, która położna najbardziej odpowiada jej indywidualnym potrzebom.

Na wybór położnej środowiskowej powinny mieć wpływ także lokalne bazy danych

Jeśli nie masz pomysłu, jak wybrać położną środowiskową, ponieważ nie znasz żadnych mam z najbliższej okolicy, możesz zasugerować się lokalnymi bazami danych. Takie wykazy są ogólnodostępne w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych prowadzonym przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych. Listę położnych można znaleźć także na stronach poświęconych macierzyństwu i usługom zdrowotnym, np. w serwisie Po prostu położna lub Świat Przychodni. Dodatkowo warto poszukać opinii na temat położnych środowiskowych w Internecie.

Aktualizacja: 17 marca 2021 r. | Zdjęcie główne: Katarzyna Białasiewicz/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

Oceń

Data publikacji: 17/03/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *