Jak ograniczyć tycie w ciąży?

jak ograniczyć tycie w ciąży

Tycie w ciąży to naturalny proces. Dodatkowe kilogramy to wynik m.in. rosnącego dziecka, powiększającej się macicy czy rosnących piersi. Nie jest to żaden powód do obaw, jeśli nie przebieramy na wadze zbyt szybko. Warto więc kontrolować przyrost ciążowych kilogramów. Jak? Jak ograniczyć tycie w ciąży? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

 1. Ile powinnam przytyć w ciąży?
 2. Czym grozi nadmierne tycie w ciąży?
 3. Jak ograniczyć tycie w ciąży?

Ile powinnam przytyć w ciąży?

Kobieta w ciąży tyje od momentu zapłodnienia. Wpływ ma na to nie tylko rosnący płód. Na dodatkowe kilogramy w ciąży składają się następujące czynniki:

 •  Powiększające się piersi
 •  Rosnąca macica
 •  Tworzenie się łożyska
 •  Płyn owodniowy
 •  Zwiększenie objętości krwi i innych płynów

To, ile dokładnie kobieta powinna przytyć w ciąży, zależy od jej BMI. Najwięcej powinny przytyć kobiety z niedowagą (12,5-18 kilogramów). Kobiety z prawidłową masą ciała przybrać na wadze powinny od 11,5 do 16 kg. Ciężarne z nadwagą z kolei tyją 7-11,5 kg. Najmniej w ciąży przytyją kobiety otyłe (5-9 kg).

Zobacz również: Tycie w pierwszym miesiącu ciąży: ile powinnam przytyć?

Czym grozi nadmierne tycie w ciąży?

Zbyt szybkie tycie w ciąży może prowadzić do wielu powikłań. Najczęstszym z nich jest makrosomia płodu, czyli zbyt duża masa ciała dziecka. W takim przypadku z reguły konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Makrosomia płodu wiąże się także z większym ryzykiem rozwoju otyłości u dziecka.
Nadmierne tycie w ciąży może prowadzić również do powikłań u ciężarnej. Może ona być bardziej narażona na rozwój cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego oraz zakrzepicy.

Zobacz również: Nadmierny przyrost wagi w ciąży – co robić?

Jak ograniczyć tycie w ciąży?

Każda kobieta powinna zapobiegać nadmiernemu tyciu w ciąży. W tym celu:

 •  Jedz dla dwojga, a nie za dwóch – ciąża nie oznacza, że możemy jeść bez umiaru. Nasza dieta powinna być rozważna. Najlepiej więc wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i przestrzegać go w pierwszym trymestrze. W drugim trymestrze dodać do niego powinniśmy 360 kalorii, a w trzecim 475.
 •  Regularnie kontroluj masę ciała – w ciąży warto stawać na wadze przynajmniej raz w tygodniu
 •  Unikaj słodyczy, fast-foodów i napojów gazowanych – zamiast tego w diecie postaw na owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste
 •  Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną – powinnaś znaleźć na nią przynajmniej 30 minut trzy razy w tygodniu. Nie musisz intensywnie trenować. Wystarczy spacer z psem, pływanie czy joga.
Oceń

Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *