Jak dbać o mięśnie dna miednicy w czasie ciąży?

mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży odgrywają dla kobiety bardzo ważną rolę – mogą nawet uchronić przed nacięciem lub pęknięciem krocza podczas porodu. Z tego względu, że przynoszą wiele korzyści dla zdrowia kobiety, zalecane są do wykonywania zawsze, a nie tylko podczas ciąży.

Spis treści:

  1. Mięśnie dna miednicy w ciąży – za co są odpowiedzialne?
  2. Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży – na czym polegają?
  3. Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży a wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Mięśnie dna miednicy w ciąży – za co są odpowiedzialne?

Mięśnie dna miednicy w ciąży, czyli mięśnie Kegla, podtrzymują macicę, pęcherz moczowy i jelita, zapobiegają obniżaniu się narządów rodnych. Ułatwiają poród siłami natury, gdyż w trakcie jego trwania rozciągają się, by dziecko mogło przyjść na świat. Ponadto powstrzymują mocz przed wyciekaniem z pęcherza podczas śmiania się lub kasłania.

Jeśli mięśnie dna miednicy w ciąży są dobrze wyćwiczone i silne, mogą nawet przyczynić się do złagodzenia ciążowych i poporodowych dolegliwości. Pomagają szybciej wrócić do formy i korzystnie wpływają na życie seksualne.

Pamiętaj, że dla kobiety dbanie o mięśnie dna miednicy ważne jest nie tylko w ciąży i w okresie po niej, ale zawsze!

Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży – na czym polegają?

Ćwiczenie mięśni dna miednicy specjaliści zalecają każdej kobiecie, bez względu na jej sprawność, czy wiek. Jednak  szczególnie wskazane są podczas ciąży i  na etapie jej planowania.

Choć ćwiczenia są w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka, ich rozpoczęcie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Być może specjalista zaleci wykonanie badań prenatalnych, by mieć pewność, że nawet ta minimalna aktywność nie zaszkodzi dziecku.

Aby ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży przyniosły efekty, muszą odbywać się regularnie, czyli codziennie około 5-10 minut. Polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla. Na początku zaleca się je ćwiczyć na leżąco lub stojąc w lekkim rozkroku. Należy zacisnąć mięśnie pochwy i odbytu na 10 sekund, następnie rozluźnić je powoli i powtórzyć ćwiczenie. Jeśli to możliwe, to wskazane jest, by realizować 3 serie ćwiczeń po 20 powtórzeń. Istotne jest, by podczas ich wykonywania koncentrować się tylko na mięśniach miednicy. W przypadku dodatkowego napinania mięśni ud, brzucha lub pośladków, efekt ćwiczeń nie będzie pełny. Gdy kobieta dojdzie już do wprawy w ćwiczeniach mięśni dna miednicy w ciąży, to może je wykonywać zawsze i wszędzie – na kanapie, przy biurku, w kolejce w supermarkecie.

Jeśli w czasie ciąży kobieta nie zaniedba ćwiczeń Kegla, będzie się cieszyć silnymi mięśniami dna miednicy przez całe życie.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży a wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego zaleca się każdej kobiecie planującej ciążę, będącej już w ciąży, jak również po porodzie siłami natury i cesarskim cięciu.

Dbanie o mięśnie dna miednicy w ciąży u kobiety jest jednym z zadań tego specjalisty. Praca z fizjoterapeutą uroginekologicznym może się rozpocząć od II trymestru, kiedy minie już tzw. okres adaptacji. Po tym czasie kobieta powinna się już uczyć świadomego rozluźniania mięśni oraz regulacji rytmu oddechowego.

Specjalista przygotowuje organizm kobiety w ciąży na moment rozwiązania i pomaga w powrocie do aktywności po okresie połogu.

Oceń

Data publikacji: 17/11/2021, Data aktualizacji: 24/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *