Rozstępy w ciąży – dlaczego powstają i jak im przeciwdziałać?

rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży to zmiany skórne, które przypominają pionowe, czerwone lub białe, wąskie blizny. Najczęściej pojawiają się w II trymestrze ciąży. Są widoczne przede wszystkim na brzuchu, udach i piersiach. Problem ten dotyczy od 50 do 90% kobiet. Jakie są przyczyny rozstępów w ciąży i czy można ich uniknąć? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

Rozstępy w ciąży – jakie są ich przyczyny?
Rozstępy w ciąży – jak ich uniknąć?
Rozstępy w ciąży – domowe sposoby

Rozstępy w ciąży – jakie są ich przyczyny?

Rozstępy w ciąży mogą wynikać z wielu czynników. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne, jak również tempo powiększania się biustu czy brzuszka w ciąży. Pojawiają się na skutek silnie rozciągającej się, nieelastycznej, zbyt suchej i mało nawilżonej skóry.

Publikacje naukowe dużą rolę przywiązują do czynników genetycznych. Jeśli kobiety mają rozstępy „zapisane w genach”, będą się pojawiać w ciąży, mimo wszelkich prób im zapobiegania. Gdy wystąpiły już w wieku nastoletnim, podczas skoków wzrostowych, powrócą przy okazji ciąży. Można jednak zmniejszyć widoczność rozstępów, np. pielęgnując odpowiednio skórę.

Zazwyczaj pierwsze rozstępy w ciąży pojawiają się w II trymestrze ciąży. Na początku manifestują się jako swędząca skóra, a następnie przybierają postać czerwonych, bądź białych, pionowych pasm. Są zagłębione lub wypukłe i mają nierówne brzegi. Pojawiają się zarówno obok siebie, jak i w większej odległości. Powstają w skórze właściwej i jest to związane z osłabieniem odporności na rozciąganie fibroblastów, czyli komórek, które są odpowiedzialne za produkcję w skórze włókien kolagenowych i elastyny. Nacisk na skórę, który spowodowany jest powiększającym się brzuszkiem czy piersiami, powoduje jej pękanie, doprowadzając do tworzenia się blizn.

Ponadto na rozstępy w ciąży wpływają: młody wiek mamy (mniej niż 25 lat), zwiększony przyrost masy ciała (tzn. powyżej 15 kg), jak i otyłość, która była przed ciążą.

Rozstępy w ciąży – jak ich uniknąć?

Rozstępy w ciąży są czasami niemożliwe do uniknięcia, szczególnie ze względu na predyspozycje genetyczne. Jednak można próbować zmniejszać ryzyko ich wystąpienia lub ich intensywność.

Oto kilka rad:

pielęgnowanie skóry – bardzo istotne jest nawilżanie skóry. W tym celu należy stosować kremy, oliwki na bazie naturalnych składników, bezpieczne w ciąży. Mogą, ale nie muszą być to kremy typowe na rozstępy (wiele z nich nie powinno używać się w ciąży). Idealnie sprawdzają się kosmetyki przeznaczone dla niemowląt. Bardzo ważna jest ich prawidłowa aplikacja. Otóż zaleca się wsmarowywać je regularnie wolnymi, kolistymi ruchami.

wykonywanie masażu – czynność ta to skuteczny zabieg profilaktyczny. Najlepiej, by wykonywać go metodą głaskania, również na dalszych częściach ciała. Do zabiegu zalecane są olejki o bezpiecznym, neutralnym składzie. Pomogą nie tylko przeprowadzić skutecznie zabieg, ale również odprężyć się kobiecie.

kontrolowanie wagi i przestrzeganie diety – oczywiste jest, że w ciąży wzrasta masa ciała. Jednak kobieta powinna zwracać uwagę na sposób, w jaki tyje. Odpowiednia dieta w ciąży, wykluczająca objadanie się za dwoje, pomoże utrzymać prawidłowy przyrost wagi o 10-15 kg.

podejmowanie aktywności ruchowej – o ile nie ma żadnych przeciwwskazań, w ciąży jak najbardziej zalecana jest aktywność fizyczna, skonsultowana z lekarzem prowadzącym.

Rozstępy w ciąży – domowe sposoby

Na rozstępy w ciąży polecany jest masaż strumieniem wody, wykonywany pod prysznicem. Zabieg ten można prowadzić gąbką, która nasączona jest np. oliwką. Brzuszek i piersi należy smarować delikatnie oraz pomijać okolice brodawek. Natomiast te części ciała jak uda, pośladki, biodra można potraktować intensywniej.

Rozstępy po ciąży to świadectwo, że czas ten jest pięknym, ale również wymagającym i trudnym okresem dla kobiety. Można je zaakceptować i pokochać lub próbować wpłynąć na ich widoczność. Z medycznego punktu widzenia nie zagrażają kobiecie, są jedynie mankamentem estetycznym.

Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń

Data publikacji: 28/05/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *