Obrzęki w ciąży – dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

obrzęki w ciąży

Obrzęki w ciąży pojawiają się u większości kobiet. Dochodzi do nich wskutek zaburzenia równowagi hormonalnej, a także zatrzymywania wody w organizmie ciężarnej. Warto poznać sposoby na to, by poradzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem!

Spis treści:

  1. Obrzęki w ciąży – jakie są ich przyczyny?
  2. Gdzie najczęściej występują obrzęki w ciąży
  3. Jak pozbyć się kłopotliwego problemu?
  4. Kiedy zgłosić się z obrzękami do lekarza?

Obrzęki w ciąży – jakie są ich przyczyny?

Do powstania obrzęków w ciąży może doprowadzić wiele czynników. Główna przyczyna to zatrzymywanie wody w organizmie wskutek pobudzonego krążenia krwi. Obrzęki w ciąży mogą się pojawiać także wskutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji oraz pod wpływem ucisku macicy na naczynia krwionośne. Do powstania obrzęków może doprowadzić zbyt wysoka temperatura, a także zaburzenia hormonalne, które wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Gdzie najczęściej występują obrzęki w ciąży?

Obrzęki w ciąży najczęściej pojawiają się w obrębie kończyn dolnych. Mogą one wystąpić w okolicy kostek, na palcach, a także obejmować całe kończyny. W ciąży może dojść również do pojawienia się obrzęków na twarzy, dodatkowe objawy, które mogą im towarzyszyć to uczucie ciężkich nóg i odrętwienie.

Jak pozbyć się kłopotliwego problemu?

Aby pozbyć się obrzęków w ciąży, można zastosować zimne okłady lub maść z mentolem na opuchnięte nogi. Bardzo ważny jest także odpoczynek – aby odciążyć kończyny dolne, zaleca się, by ciężarna często wypoczywała w pozycji leżącej, z uniesionymi do góry nogami.Inne sprawdzone sposoby na obrzęki w ciąży to picie herbaty z pokrzywy – ten ziołowy napój przywróci równowagę w gospodarce wodnej organizmu. Warto także zadbać o właściwe obuwie oraz garderobę – ciężarna powinna nosić płaskie, wygodne buty oraz unikać obcisłych ubrań. Zamiast zwykłych rajstop można nosić specjalne uciskowe rajstopy, podkolanówki lub pończochy.

Produkty te są zalecane w ciąży, ponieważ pozwalają one uniknąć nie tylko obrzęków, ale i zminimalizować ryzyko powstania żylaków i zakrzepów w żyłach kończyn dolnych. Dobór odzieży uciskowej należy skonsultować z lekarzem.

Kiedy zgłosić się z obrzękami do lekarza?

Jeśli ciężarna ma niewielkie obrzęki, to jeszcze nie jest powód do niepokoju. W sytuacji, gdy jednak obrzękom towarzyszą inne objawy, np. nadciśnienie tętnicze (tętno powyżej 140 / 90) lub podwyższony poziom białka w moczu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Jednym z możliwych zagrożeń powiązanych z obrzękami, jest tzw. gestoza, czyli zatrucie ciążowe. Choroba ta może wystąpić u kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy oraz u tych, które zdecydowały się na późne macierzyństwo. Objawia się ona niebezpiecznymi atakami drgawek. Choroba ta jest bardzo rzadka, jednak nie należy jej bagatelizować, z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie mamy oraz dziecka.

informacjaPAMIĘTAJ: obrzęki w ciąży są zupełnie normalne. Gdy jednak towarzyszą im dodatkowe objawy lub obrzęki zaczynają obejmować coraz większe partie ciała, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem!


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: depositphotos.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *