Mdłości w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży to zmora ponad połowy przyszłych mam. Pojawiają się około 4-6 tygodnia ciąży i ustępują po 20-22 tygodniu, choć niektóre ciężarne muszą się z nimi zmagać nawet do porodu. Wbrew temu, że nazywane są „porannymi nudnościami”, przyszłe mamy odczuwają je często w ciągu całego dnia. Co gorsza, nierzadko wraz z nimi pojawiają się również wymioty. Skąd biorą się nudności w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny mdłości
Mdłości nie występują u wszystkich
Sposoby na mdłości
Czy mdłości są bezpieczne?
Utrata wagi przy mdłościach

Mdłości w ciąży – przyczyny

Od 2 tygodnia ciąży w organizmie przyszłej mamy zaczyna się wytwarzać gonadotropina kosmówkowa (hCG), której poziom stopniowo wzrasta aż do 14 tygodnia ciąży. Po osiągnięciu właściwego poziomu (ok. 4-6 tygodnia ciąży) gonadotropina wywołuje spowolnienie pracy układu trawiennego i wyczulenie na zapachy.

To z jej powodu reagujesz na otaczające cię środowisko i pokarmy nudnościami. Zmiany hormonalne są więc podstawową i główną przyczyną mdłości w ciąży – jednak nie jedyną. To nieprzyjemne uczucie mogą nasilać również preparaty z żelazem oraz stres wywołany przez sam fakt bycia w ciąży.

Lekarze podkreślają, że ryzyko wystąpienia nudności w ciąży zwiększają także zaburzenia odżywiania przed ciążą (bulimia), młody wiek matki oraz podwyższona masa ciała. U kobiet, które zaszły w ciążę po 35. roku życia i zażywały preparaty witaminowe przed ciążą, obserwuje się zmniejszoną podatność na mdłości ciążowe.

Mdłości w ciąży – czy powinnaś się martwić, jeśli ich nie ma?

Badania prowadzone w I Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa AM we Wrocławiu pokazują, że mdłości w ciąży odczuwa od 50 do 90% Polek. Stopień ich nasilenia także jest różny. Jeśli należysz do tych szczęśliwych kobiet, które odczuwają je w niewielkim stopniu lub nie odczuwasz ich wcale, powinnaś się cieszyć. Nie jest to powód do zmartwień.

Mdłości w ciąży – jak sobie radzić?

Jeśli mdłości i towarzyszące im często wymioty są bardzo nasilone, skonsultuj się z lekarzem. W przypadku niektórych kobiet konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. O tym jednak zadecyduje lekarz. Przyszłe mamy mogą też stosować szereg domowych sposobów na mdłości. Nawet jeśli nie sprawią one, że problem całkowicie zniknie, to w wielu przypadkach pozwalają na jego złagodzenie i tym samym poprawę komfortu życia.

Zobacz też: Sposoby na nudności w ciąży

Mdłości w ciąży – czy są niebezpieczne dla Ciebie lub dla dziecka?

Nudności i wymioty w ciąży mogą się pojawić o każdej porze dnia i nocy. Zwykle jednak występują rano, gdy masz pusty żołądek. Nie zagrażają one Tobie i dziecku, ale gdy powodują wymioty, mogą prowadzić do znacznego odwodnienia i ubytku elektrolitów – sodu, potasu i magnezu.

Niedobory potasu powodują zaburzenia pracy serca, bolesne skurcze mięśni oraz wzrost ciśnienia krwi. Przy znacznej utracie tego pierwiastka możesz odczuwać również zbytnie podenerwowanie i zmęczenie. Nadmierna utrata sodu może natomiast potęgować odczucie mdłości oraz powodować bóle głowy, a także dalsze, pogłębiające się, uczucie zmęczenia i osłabienia.

Odwodnienie w ciąży spowodowane wymiotami objawia się dokładnie tak samo, jak w przypadku innych jego przyczyn, np. biegunki. Kiedy zauważysz, że oddajesz mocz znacznie rzadziej niż zwykle (kilka razy na dobę), jego barwa zmieniła się z jasnożółtej na ciemnobrązową lub odczuwasz zawroty głowy i masz mroczki przed oczami kiedy wstajesz – postaraj się jak najszybciej uzupełnić płyny. Pamiętaj, że podczas odwodnienia spada ciśnienie tętnicze krwi, co możesz również odczuwać pulsującymi bólami głowy.

Mdłości w ciąży – utrata wagi

Utrata wagi w wyniku mdłości i wymiotów w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, nie jest zjawiskiem rzadkim. Na pewno zadajesz sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje, skoro powinnaś stale przybierać na wadzie… Niewielka utrata wagi (2-3 kg) nie jest niebezpieczna i nie wymaga konsultacji z lekarzem.

 

informacja Pamiętaj! Jeśli niemal bez przerwy jest Ci niedobrze i wymiotujesz po zjedzeniu lub wypiciu czegokolwiek lub straciłaś na wadze ponad 3 kg, powinnaś udać się do lekarza. Być może konieczna będzie kroplówka lub zastrzyk przeciwwymiotny. Czasem przyszła mama musi zostać kilka dni w szpitalu, aby uzupełnić powstałe w organizmie niedobory. To nie powód do paniki. Najważniejsze, abyście Ty i dziecko czuli się dobrze.

 


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 25/08/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

2 odpowiedzi na “Mdłości w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?”

  1. Kasia.p Kasia.p pisze:

    Czytałam gdzieś, że suplementy zawierające imbir pomagaja przy mdłosciach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *