Dieta bezglutenowa w ciąży – czy warto ją stosować?

dieta bezglutenowa w ciąży

Niektóre kobiety stosują dietę bezglutenową. Część z nich jest do tego zmuszona, ponieważ cierpią na celiakię. Pozostała część eliminuje gluten z innych powodów. A co w przypadku zajścia w ciążę? Czy dalej należy stosować dietę bezglutenową? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Kto powinien stosować dietę bezglutenową w ciąży?
  2. Nieleczona celiakia a ciąża
  3. Diagnostyka celiakii przed zajściem w ciążę

Kto powinien stosować dietę bezglutenową w ciąży?

Eliminacja glutenu w ciąży nie jest dobra dla każdej kobiety. Gluten nie jest szkodliwym składnikiem i nie wpłynie negatywnie na nasze dziecko. Nie powinno się przechodzić na dietę bezglutenową w ciąży, jeśli nie ma do tego wyraźnych wskazań medycznych.

Gluten zawiera wiele cennych składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. Eliminując gluten, eliminujemy także błonnik, witaminę D, żelazo, wapń, oraz witaminy z grupy B, takie jak kwas foliowy.

Dietę bezglutenową w ciąży stosować powinny jedynie kobiety, które cierpią na celiakię. Jest to choroba autoimmunologiczna powodująca trwałą nietolerancja glutenu. Powoduje ona spadki nastroju, afty w jamie ustnej, problemy skórne oraz bóle głowy. Może doprowadzić nawet do poronienia. Pacjentom z celiakią gluten może zaszkodzić nawet w minimalnych ilościach. Zaszkodzić mogą im nawet okruszki chleba. Muszą więc bezwzględnie stosować dietę bezglutenową.

Zobacz również: Dieta w ciąży – co jeść w ciąży, a czego unikać?

Nieleczona celiakia a ciąża

Jeśli ciężarna mimo celiakii nie stosuje diety bezglutenowej, to może doprowadzić do różnych powikłań. Choroba ta powoduje niedobory składników odżywczych, a to znacznie zmniejsza szanse na donoszenie ciąży. W porównaniu do kobiet z leczoną celiakią mają one nawet 10 razy większe ryzyko poronienia. Brak diety bezglutenowej może także utrudnić zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy.

Diagnostyka celiakii przed zajściem w ciążę

Jeśli podejrzewamy u siebie celiakię, to warto wykonać odpowiednią diagnostykę przed rozpoczęciem starań o dziecko. Polega ona na wykonaniu badania genetycznego, które sprawdzi, czy mamy genetyczne predyspozycje do celiakii. Jest to jedyne badanie, które może jednoznacznie wykluczyć chorobę.

Otrzymując diagnozę, będziemy miały pewność, czy potrzebujemy diety bezglutenowej. Jeśli celiakia zostanie wykryta, to polecamy udać się do dietetyka. Ułoży on nam najlepszą dietę bezglutenową. Samemu ciężko będzie nam to zrobić tak, aby nie spowodować niedoborów.

Oceń

Data publikacji: 21/07/2023, Data aktualizacji: 02/08/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *