Czego powinnaś unikać w ciąży?

czego unikać w ciąży

Ciąża to stan błogosławiony, utarło się zatem, że kobieta może mieć wtedy różne zachcianki i kaprysy i należy je bezwarunkowo spełniać. Są jednak pewne rzeczy, przyszła mama nie może robić. Czego unikać w ciąży? Z jakich nawyków trzeba na pewien czas zrezygnować? Podpowiadamy.

Spis treści:

 1. Czego unikać w ciąży – żywność
 2. Czego unikać w ciąży – wysiłek fizyczny
 3. Czego unikać w ciąży – leki
 4. Czego unikać w ciąży – alkohol, papierosy, narkotyki

Czego unikać w ciąży – żywność

Czego unikać w ciąży? W stanie błogosławionym obowiązuje dość dobrze sprecyzowana dieta. Niewskazane są produkty spożywcze, takie jak [1] [2]:

 • sery pleśniowe – ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami z rodzaju Listeria;
 • surowe jaja, ryby i mięso – ich spożycie może się wiązać z ryzykiem zarażenia listeriozą oraz salmonellą;
 • żywność wysokoprzetworzona.

W czasie ciąży należy ograniczyć także spożycie kawy, ze względu na możliwe ryzyko porodu przedwczesnego lub nawet poronienia [3].

Czego unikać w ciąży – wysiłek fizyczny

Co jeszcze jest zabronione? Czego unikać w ciąży? Specjaliści są zgodni w tym, że w stanie błogosławionym nie należy dużo dźwigać [2]. Jeśli konieczne jest podnoszenie zakupów lub innych ciężarów, ciężarna powinna poprosić o pomoc partnera lub inną bliską osobę. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, niedozwolone są dyscypliny sportowe, które wiążą się z ryzykiem upadku, takie jak np. jazda konna, koszykówka, wspinaczka wysokogórska czy też jazda na nartach [2].

Czego unikać w ciąży – leki

W ciąży obowiązuje bezwzględny zakaz zażywania większości leków. Szczególnie niebezpieczne dla dziecka mogą być [4]:

 • antybiotyki,
 • doustne leki wpływające na krzepliwość krwi;
 • leki hormonalne;
 • leki na cukrzycę;
 • leki na trądzik;
 • leki przeczyszczające
 • leki zawierające pseudoefedrynę, kwas acetylosalicylowy, ranitydynę, kodeinę lub ibuprofen.

Przyjmowanie leków w ciąży powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, mogą one być zażywane tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają ewentualne niebezpieczeństwo dla płodu. Jeśli ciężarna przyjmowała leki w ciąży omyłkowo (np. z powodu tego, że nie wiedziała, że jest w ciąży), wskazane jest, aby jak najszybciej wykonać badania prenatalne, takie jak np. test PAPP-A lub prenatalny test genetyczny. Są to nieinwazyjne badania przesiewowe – jeśli dadzą one nieprawidłowy wynik, to jeszcze nie ma powodu do niepokoju. W dalszej kolejności są zlecane badania diagnostyczne, które są inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja. Dopiero na ich podstawie można postawić diagnozę.

 

Czego unikać w ciąży – alkohol, papierosy, narkotyki

W ciąży zabronione jest spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów oraz stosowanie narkotyków. Tego typu nałogi mogą zwiększać ryzyko poronienia, a także doprowadzić do wystąpienia u dziecka poważnych chorób, deformacji i wad wrodzonych [2]. Jeśli chodzi o palenie tytoniu, szkodliwe jest także bierne palenie!

 

Oceń

Data publikacji: 08/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *