Co wpływa na płeć dziecka? Jak zrobić dziewczynkę a jak chłopca?

co wpływa na płeć dziecka

Pary, które planują potomstwo, często zastanawiają się nad tym, co wpływa na płeć dziecka oraz czy da się oszacować prawdopodobieństwo płci dziecka i ocenić, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopczyk. W niniejszym artykule rozwiewamy związane z tym wątpliwości. 

Spis treści:

  1. Co wpływa na płeć dziecka? 
  2. Czy da się obliczyć prawdopodobieństwo płci dziecka przed poczęciem? 
  3. Jak zrobić dziewczynkę a jak chłopca?
  4. Jak szybko można poznać prawdopodobieństwo płci dziecka po poczęciu?

Co wpływa na płeć dziecka? 

Kto odpowiada za płeć dziecka? Płeć potomstwa zależy od tego, jaki chromosom płciowy dziecko otrzyma od ojca, X czy Y [1]. W sytuacji, gdy zostanie przekazany chromosom X, razem z chromosomem X od matki dziecko będzie miało dwa chromosomy X, czyli urodzi się dziewczynka. Tymczasem, jeśli ojciec przekaże dziecku chromosom Y, dziecko będzie miało zestaw dwóch różnych chromosomów, X oraz Y, czyli urodzi się chłopiec.

Czy da się obliczyć prawdopodobieństwo płci dziecka przed poczęciem? 

Tym, co wpływa na płeć dziecka, jest rodzaj chromosomu płciowego, jaki zostanie przekazany przez ojca. Niestety naukowcy nie uzyskali jak dotąd odpowiedzi na pytanie, jak oszacować prawdopodobieństwo płci dziecka przed poczęciem, ponieważ proces przekazania chromosomów płciowych przebiega w sposób losowy [2]. To jednak nie przeszkadza wielu parom, aby szukać różnych sposobów na zaplanowanie płci dziecka. Przedstawiamy najciekawsze z nich poniżej.

Jak zrobić dziewczynkę a jak chłopca?

Kiedy zajść w ciążę, żeby była dziewczynka? W określeniu odpowiedniego terminu na poczęcie pomoże śledzenie cyklu owulacyjnego u kobiety. Według niektórych badaczy staranie się o ciążę w dniu owulacji lub dzień po niej zwiększa szanse na dotarcie do komórki jajowej plemników, które niosą chromosom Y, natomiast unikanie współżycia w tym newralgicznym terminie zwiększa szanse na urodzenie dziewczynki [2].

Odpowiedzi na pytanie, kiedy zajść w ciążę z dziewczynką może udzielić także chiński kalendarz, który zakłada, że płeć dziecka zależy od wieku matki oraz miesiąca, w którym doszło do zapłodnienia [4]. Z jego pomocą można teoretycznie wyznaczyć, kiedy będzie dziewczynka, a kiedy chłopiec.

W Internecie można znaleźć także inne sposoby na zaplanowanie płci dziecka. Dziewczynka urodzi się, gdy na co najmniej 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę przyszła mama będzie jeść dużo produktów zawierających wapń i magnez, natomiast ograniczy podaż artykułów spożywczych bogatych w sód i potas [4].

Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową haseł typu: „kiedy począć dziewczynkę”, „jak zrobić dziewczynkę, a jak chłopca” ukażą się metody związane z przyjęciem odpowiedniej pozycji seksualnej — podobno poczęciu dziewczynki sprzyja pozycja misjonarska [5]. Naukowcy poszukują również związku pomiędzy płcią dziecka a wiekiem rodziców, jak na razie jednak brak spójnych wyników tego typu badań [6].

Zobacz również: Dieta w ciąży – co jeść w ciąży, a czego unikać?

Jak szybko można poznać prawdopodobieństwo płci dziecka po poczęciu? 

O ile nie wynaleziono sposobu na oszacowanie prawdopodobieństwa płci dziecka przed poczęciem, określenie płci jest możliwe po zapłodnieniu. Umożliwia to badanie USG wykonane pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży [7]. Rodzice mogą się dowiedzieć, jakiej płci będzie dziecko także wcześniej, po 10. tygodniu ciąży. Taką możliwość oferuje badanie wolnego płodowego DNA. Test prenatalny analizuje materiał genetyczny dziecka pod kątem obecności chromosomu Y, co wiąże się ze skutecznością oceny płci na poziomie powyżej 99% [7]. Sytuacje, w których genetyczny test na płeć dziecka może wskazać błędnie płeć, zdarzają się bardzo rzadko — przykładowo, test NIFTY pro może się pomylić w 0,94 na 200 przypadków (0,47%) [8].

Zobacz również: Test NIFTY Plus i test NIFTY pro – czym się różnią? Które badanie wybrać?


Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/66920,planowanie-plci-dziecka
  2. https://plodnosc.pl/jak-splodzic-chlopca-oto-sposob-na-urodzenie-syna/
  3. https://mamotoja.pl/kalendarz-chinski/
  4. https://www.bellybelly.com.au/conception/how-to-conceive-a-girl/
  5. https://mamotoja.pl/aktualnosci/jak-poczac-dziewczynke-metoda-shettlesa-pomaga-w-planowaniu-plci-23572-r1/
  6. https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-scientific-fundamentalist/201104/why-are-older-parents-more-likely-have-daughters
  7. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/kiedy-widac-plec-dziecka
  8. https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/test-nifty-pomylki/

Oceń

Data publikacji: 10/07/2022, Data aktualizacji: 20/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *