Pierwsze miesiące ciąży to dość stresujący czas szczególnie dla kobiet, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Co dzieje się z dzieckiem? Jakie dolegliwości mogą się pojawić? Te pytania lekarze często słyszą od pacjentek. Wyjaśniamy więc dziś, jak przebiegają pierwsze miesiące ciąży!
Spis treści:
W pierwszym miesiącu ciąży większość przyszłych mam jeszcze nie wie, że za kilka miesięcy jeden mały człowiek wywróci ich życie do góry nogami. Pierwsze objawy pojawić mogą się dopiero pod koniec pierwszego miesiąca. Wcześniej dochodzi do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.
Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży dolegliwości mogą się pojawić, ale wcale nie muszą. Na tym etapie dochodzi zwykle do zatrzymania miesiączki, ale pojawić mogą się także nudności, zmiany nastroju, zaparcia oraz nadmierne zmęczenie. U wielu kobiet występuje także niewielkie plamienie zwane krwawieniem implantacyjnym.
W pierwszym miesiącu ciąży zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, gdzie następnie dzieli się na dwie części – zarodek i łożysko. Później komórki zarodka nadal intensywnie się dzielą, aby mogły rozwinąć z nich się wszystkie narządy wewnętrzne dziecka.
Zobacz również: Kalendarz ciąży – 11 tydzień ciąży
W drugim miesiącu ciąży każda przyszła mama już wie, że spodziewa się dziecka. Większość z nich odczuwa wtedy prawdziwą mieszankę emocji. Lęk miesza się z ekscytacją.
U maluszka w drugim miesiącu wykształcać zaczyna się jama ustna, język i nos. Powieki opadają, aby otworzyć się za kilka miesięcy. Rosną także paluszki u rąk i nóg, a także paznokcie. Pod koniec drugiego miesiąca ciąży szkielet i narządy dziecka są już wykształcone, a łożysko w pełni rozwinięte.
W drugim miesiącu ciąży przyszłej mamie dokuczać mogą przede wszystkim poranne mdłości. Pojawić mogą się także zachcianki ciążowe, lekka opuchlizna rąk i nóg oraz zmiany nastroju.
Zobacz również: Kalendarz ciąży – 1 tydzień ciąży
W trzecim miesiącu ciąży wiele dolegliwości nieco łagodnieje, a nawet całkowicie ustępuje. Przyszła mama może za to zauważyć przyrost masy ciała i delikatne zaokrąglenie ciążowego brzuszka.
W trzecim miesiącu u naszego maluszka zaczynają kształtować się narządy rodne i wykształca się odruch ssania. Właśnie wtedy zaczynają docierać do niego pierwsze stłumione dźwięki i światło.
Data publikacji: 06/03/2023, Data aktualizacji: 22/03/2023
Dodaj komentarz