Brązowe plamienie przed okresem – co może oznaczać? Czy to normalne?

brązowe plamienie przed okresem

Brązowe plamienie przed okresem to problem, z którym wiele pacjentek zgłasza się do ginekologa. Może ono mieć różne przyczyny. Co może je powodować? Czy brązowe plamienie przed okresem to powód do niepokoju? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści:

 1. Brązowe plamienie przed okresem – co to takiego?
 2. Brązowe plamienie przed okresem – przyczyny
 3. Brązowe plamienie przed okresem – kiedy powinno nas zaniepokoić?

Brązowe plamienie przed okresem – co to takiego?

Brązowe plamienie przed okresem to niewielkie krwawienie, które może wystąpić kilka dni przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego. Różni się ono od typowego krwawienia menstruacyjnego, ponieważ ma inną barwę i jest znacznie lżejsze. Plamienie jest także pozbawione skrzepów. Krew może mieć odcień brązowy, a czasami nawet ciemnobrązowy, co może budzić zaniepokojenie u niektórych kobiet.

Brązowe plamienie przed okresem – przyczyny

Istnieje kilka możliwych przyczyn brązowego plamienia przed okresem, z których większość nie jest powodem do zbyt wielkiego niepokoju. Oto kilka potencjalnych powodów:

 •  Początek miesiączki – w większości przypadków brązowe plamienie jest po prostu zwiastunem zbliżającej się miesiączki.
 •  Hormony – zaburzenia hormonalne w organizmie mogą powodować brązowe plamienie przed okresem. Najczęściej spowodowane jest to przez niedobór progesteronu.
 •  Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
 •  Cykl bezowulacyjny
 •  Zakażenie dróg rodnych
 •  Nadżerki, polipy lub mięśniaki w obrębie narządów rodnych

Brązowe plamienie przed okresem to często krwawienie implantacyjne. Jest to objaw wczesnej ciąży, który pojawia się na skutek zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Bardzo często jest ono brane właśnie za plamienie lub krwawienie miesiączkowe.

Zobacz również: Ile dni po owulacji występuje miesiączka?

Brązowe plamienie przed okresem – kiedy powinno nas zaniepokoić?

Chociaż większość przypadków brązowego plamienia przed okresem nie jest powodem do zbyt wielkiego niepokoju, istnieją sytuacje, w których warto skonsultować się z lekarzem. Należy to zrobić, jeśli:

 •  Brązowe plamienie jest bardzo obfite lub trwa dłużej niż kilka dni.
 •  Towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból brzucha, nudności, zawroty głowy lub gorączka.
 •  Pojawia się regularnie w niemal każdym cyklu menstruacyjnym.
  W takich przypadkach jak najszybciej należy odwiedzić ginekologa, który nas dokładnie zbada i zaleci nam odpowiednie postępowanie.
Oceń

Data publikacji: 02/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *