W drugim trymestrze ciąży kobiety często doświadczają różnych dolegliwości. Jednym z potencjalnych niepokojących objawów jest ból podbrzusza. Może on być powodem do niepokoju, ale często jest tylko wynikiem fizjologicznych zmian, które zachodzą w organizmie ciężarnej. Sprawdź, co dokładnie może oznaczać ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży!
Spis treści:
- Przyczyny bólu podbrzusza w drugim trymestrze ciąży
- Jak radzić sobie z bólem podbrzusza w drugim trymestrze ciąży?
Przyczyny bólu podbrzusza w drugim trymestrze ciąży
Ból podbrzusza w ciąży może mieć różne przyczyny. Najczęstsze z nich to:
- Rozciąganie mięśni i więzadeł – w trakcie całej ciąży kobieca macica rozciąga się, aby zrobić miejsce rosnącemu dziecku. Prowadzi to do rozciągania mięśni i więzadeł, co powodować może ból podbrzusza. Jest to najczęstsza przyczyna tej dolegliwości u ciężarnych. Nie jest ona powodem do niepokoju.
- Ruchy dziecka – w drugim trymestrze ciąży Twój maluszek może być już dość aktywny. Nie odczujesz jeszcze intensywnych kopnięć. Ruchy dziecka na tym przyczynie są bardziej porównywalne do bulgotania w brzuchu. Może to jednak przyczynić się do powstania dolegliwości bólowych.
- Odklejenie się łożyska – w tym przypadku ból podbrzusza wiąże się z twardnieniem i większą tkliwością brzucha. Może to prowadzić do niedotlenienia, a w konsekwencji nawet śmierci dziecka. W takiej sytuacji powinnaś więc skonsultować się z lekarzem jak najszybciej. Dzięki temu będzie on mógł w porę zareagować i zapobiec niebezpiecznym powikłaniom.
Zobacz również: Czy w 6 tygodniu ciąży boli brzuch?
Jak radzić sobie z bólem podbrzusza w drugim trymestrze ciąży?
Jeśli masz pewność, że ból podbrzusza nie ma poważnej przyczyny, to możesz spróbować sobie z nim samodzielnie poradzić. Pomogą Ci w tym następujące sposoby:
- Ćwiczenia relaksacyjne – w trakcie bólu brzucha możesz spróbować wykonać kilka ćwiczeń oddechowych lub nieco się porozciągać.
- Relaksująca kąpiel
- Odpoczynek
- Picie dużej ilości wody
- Spożywanie pokarmów zawierających duże ilości błonnika
Pamiętaj, że w trakcie ciąży nie powinnaś zażywać żadnych leków przeciwbólowych na własną rękę. W ten sposób możesz zaszkodzić dziecku. Wszelkie leki i środki przeciwbólowe zażywać możesz dopiero po konsultacji z lekarzem. Podpowie Ci on, które leki możesz bezpiecznie zażywać i jakie dawki brać, aby było to bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka.
Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024
Dodaj komentarz