Bakteryjna waginoza w ciąży – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Bakteryjna waginoza

Bakteryjna waginoza jest to najczęstszą przyczyną nieprawidłowej wydzieliny z pochwy u kobiet w wieku rozrodczym. Jak objawia się bakteryjna waginoza u kobiet w ciąży? Czy jest niebezpieczna? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Bakteryjna waginoza – co to takiego? Jakie są przyczyny?
  2. Bakteryjna waginoza – objawy
  3. Czym grozi bakteryjna waginoza w ciąży?
  4. Bakteryjna waginoza w ciąży – diagnostyka
  5. Bakteryjna waginoza w ciąży – leczenie

Bakteryjna waginoza – co to takiego? Jakie są przyczyny?

Bakteryjną waginozą nazywany jest stan, kiedy dominująca, prawidłowa flora bakteryjna pochwy zostaje zastąpiona przez patologiczne bakterie, głównie beztlenowe [1]. Inna nazwa tej jednostki chorobowej to niespecyficzne, beztlenowe zapalenie pochwy [2]. Do bakteryjnej waginozy może dojść w wyniku nadmiernego namnożenia się bakterii takich jak np. Gardnerella vaginalis lub Mycoplasma hominis [1] [2].

Bakteryjna waginoza – objawy

Głównym objawem bakteryjnej waginozy jest nieprawidłowa wydzielina z pochwy o białawo-szarym kolorze i nieprzyjemnym zapachu. W połowie przypadków choroba przebiega jednak bezobjawowo [1].

Czym grozi bakteryjna waginoza w ciąży?

Bakteryjna waginoza w ciąży może być niebezpieczna, ponieważ stan ten zwiększa podatność kobiety na różne infekcje przenoszone drogą płciową [2]. Bakteryjna waginoza wiąże się również z wyższym ryzykiem wystąpienia w czasie ciąży powikłań takich jak [3]:

• poporodowe zakażenie błon płodowych;
poród przedwczesny;
• przedwczesne odpływanie płynu owodniowego;
• zakażenie wewnątrzmaciczne.

Zobacz również: USG dopochwowe – kiedy warto wykonać to badanie?

Bakteryjna waginoza w ciąży – diagnostyka

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby u kobiety ciężarnej wykonywać co miesiąc profilaktycznie badanie pH wydzieliny z pochwy [4]. W celu zdiagnozowania bakteryjnej waginozy konieczna jest jednak bardziej poszerzona diagnostyka. Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych i/lub badania mikrobiologicznego [2]. Badanie kliniczne może przeprowadzić każdy lekarz ginekolog. Diagnoza jest stawiana, gdy zaobserwowano co najmniej trzy z czterech wymienionych poniżej parametrów patologicznych [5]:

• jednorodna wydzielina z pochwy;
• nasilony rybi zapach wydzieliny z pochwy;
• obecność komórek jeżowych;
• pH wydzieliny pochwy powyżej 4,5.

Badanie mikrobiologiczne polega na mikroskopowej analizie preparatu barwionego metodą Grama w skali Nugenta lub Haya i Isona. Metoda ta wymaga współpracy z laboratorium, które dysponuje doświadczeniem w zakresie diagnostyki chorób dróg rodnych [5].

Badania prenatalne: Zakażenie narządów płciowych wirusem opryszczki u kobiet w ciąży

Bakteryjna waginoza w ciąży – leczenie

Leczenie bakteryjnej waginozy w ciąży polega na doustnym przyjmowaniu metronidazolu lub klindamycyny. Dotychczas wykonane badania naukowe nie wykazały, aby stosowanie tych dwóch leków było niekorzystne dla ciąży [3], mimo to warto monitorować zdrowie dziecka podczas ich przyjmowania – w tym celu wykonywane są okresowe badania prenatalne, takie jak np. USG, test PAPP-A lub badania NIPT. Inny sposób leczenia bakteryjnej waginozy w ciąży to dopochwowa aplikacja klindamycyny w formie kremu [1].

 


Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63102,bakteryjna-waginoza-w-ciazy
2. https://www.forumginekologii.pl/artykul/leczenie-bakteryjnej-waginozy-w-ciazy
3. Kochan P. et al. Najnowsze wytyczne postępowania w przypadku bakteryjnej waginozy w ciąży. Forum Ginekologii i Położnictwa 29: 6–35 (2016)
4. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu (2005)
5. https://www.forumginekologii.pl/artykul/najnowsze-wytyczne-postepowania-w-przypadku-bakteryjnej-waginozy-w-ciazy

 

Oceń

Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 01/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *