W ciąży nie można stosować leków przeciwbólowych, takich jak pyralgina, pochodne fenylobutanolu czy też ibuprom. A co z lekiem Apap? Czy jego stosowanie w ciąży jest bezpieczne? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule.
Spis treści:
Apap – co to za lek?
Jak działa paracetamol?
Czy wolno zażywać Apap w czasie ciąży?
Dawkowanie leku Apap w ciąży
Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego stosowania paracetamolu w ciąży?
Apap to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) zawierający paracetamol, dostępny bez recepty. Jest on powszechnie stosowany do uśmierzania bólu o niewielkim i średnim nasileniu, a także przeciwgorączkowo.
Zawarta w leku Apap substancja czynna, paracetamol, należy do najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych na świecie. Związek ten wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, jego działanie polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy (COX) w mózgu i w rdzeniu kręgowym. [1]. W przeciwieństwie do innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, nie wpływa również na procesy krzepnięcia krwi.
Badania naukowe wykazały szkodliwe działanie leków przeciwbólowych takich jak ibuprofen, aspiryna, pyralgina, pochodne fenylobutanolu i wiele innych. Substancja czynna paracetamol, wchodząca między innymi w skład leków takich jak Apap, nie została zaliczona do tej grupy i może być sporadycznie stosowana w okresie ciąży [2]. Z tematem tym wiążą się jednak pewne kontrowersje.
Stosowanie paracetamolu w ciąży jest wciąż badane przez naukowców. Ponieważ substancja czynna przenika przez łożysko i dostaje się do krwiobiegu dziecka, lek powinien być stosowany tylko w sytuacji wyższej konieczności oraz po odbyciu konsultacji z lekarzem [3]. W pierwszej kolejności przyszła mama powinna sięgnąć po inne, naturalne metody łagodzenia bólu.
Apap w ciąży może być przyjmowany tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest taka konieczność. Ciężarna może potrzebować leczenia przeciwbólowego, jeżeli wystąpił u niej poważny uraz lub nerwobóle [3]. Dawkowanie powinno zostać ustalone przez lekarza, wskazane jest, aby przyszła mama zażyła lek w najmniejszej skutecznej dawce, nie dłużej niż przez 5 dni (3 dni w przypadku gorączki) [2] [3].
Jeśli kobieta omyłkowo zażyła lek, który jest niewskazany w trakcie ciąży lub przyjęła go w zbyt dużej dawce, warto dla pewności wykonać dodatkowe badania prenatalne. W pierwszej kolejności zalecane są testy nieinwazyjne, takie jak np. badanie USG lub badanie NIPT. Ich rezultat jest w większości przypadków prawidłowy, co pozwala parze upewnić się co do zdrowia oczekiwanego dziecka.
Od kilku lat pojawia się wiele doniesień o tym, aby być ostrożnym podczas przyjmowania leków zawierających paracetamol. Nie wszystkie z nich zostały jednak potwierdzone. Wstępne badania naukowe wykazują, że długotrwałe zażywanie paracetamolu w czasie ciąży może zwiększać ryzyko [4] [5] [6]:
• obniżonego ilorazu inteligencji;
• opóźnienia rozwoju mowy;
• rozwoju astmy;
• wystąpienia u dziecka zaburzeń w zachowaniu, takich jak np. ADHD;
• wystąpienia u dziecka objawów ze spektrum autyzmu.
Natomiast, jeśli chodzi o zdrowie przyszłej mamy, możliwe konsekwencje przyjmowania paracetamolu w czasie ciąży to [4]:
• przedwczesny poród;
• stan przedrzucawkowy
• zatorowość płucna.
Ze względu na wiele wątpliwości związanych z rezultatami badań oraz brak jednoznacznego potwierdzenia szkodliwości paracetamolu, naukowcy apelują, aby kobiety spodziewające się dziecka były informowane przez lekarzy o działaniu leków, które zawierają tę substancję czynną.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=643
2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy
3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/czy-apap-w-ciazy-jest-bezpieczny-jak-go-stosowac
4. https://mamotoja.pl/paracetamol-w-ciazy-tylko-w-wyjatkowych-sytuacjach,leczenie-w-ciazy-artykul,28202,r1p1.html
5. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/uwaga-na-paracetamol-w-ciazy-jakie-leki-przeciwbolowe-moze-brac-ciezarna-aa-GAfu-yvHc-Mb3w.html
6. https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10493981/paracetamol-nie-dla-kobiet-w-ciazy-ostrzezenie-ponad-90-naukowcow.html
Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 24/01/2022
Dodaj komentarz