W 8 miesiącu ciąży Twoje dziecko jest już niemal gotowe do pojawienia się na świecie. Jego rozwój jest praktycznie zakończony. Malec jednak wciąż przybiera na wadze i przygotowuje się do porodu. Zobacz, co może Cię czekać w ósmym miesiącu ciąży!
Spis treści:
1. Jak rozwija się dziecko w 8 miesiącu ciąży?
2. 8 miesiąc ciąży – samopoczucie mamy i dolegliwości ciążowe
3. Dwa najważniejsze badania w 8 miesiącu ciąży
W 8 miesiącu ciąży rozwój dziecka jest już niemal zakończony. Jego wszystkie organy pracują, więc dziecko byłoby w stanie przeżyć, gdyby doszło do przedwczesnego porodu. Twój maluszek w tym czasie wciąż intensywnie rośnie. Na tydzień przybiera on na wadze nawet 700 g. Dziecko jest już na tyle duże, że jego ruchy są znacznie delikatniejsze.
W 8 miesiącu mózg dziecka powiększa się i zaczyna kontrolować temperaturę ciała. Tworzą się w nim także nowe połączenia między komórkami nerwowymi, co ułatwia odbieranie bodźców z otoczenia.
8 miesiąc to także intensywny trening Twojego dziecka. Ćwiczy ono ssanie, oddychanie, połykanie i ruszanie kończynami. Maluszek przyjmuje także pozycję embrionalną – jego kończyny są blisko ciała, a główka przylega do klatki piersiowej. Dziecko może ustawić się już w pozycji do porodu, czyli główką w dół. Nie jest to jednak nic pewnego. Maluszek ma jeszcze czas na zmianę swojego ułożenia.
Zobacz również: Ból pleców przed porodem – czy wolno brać leki przeciwbólowe?
W 8 miesiącu ciąży w organizmie kobiety zatrzymuje się wiele wody, dlatego nogi i ręce zaczynają puchnąć. Jest to najczęstsza dolegliwość ciążowa w tym okresie. Brzuszek przyszłej mamy stale się powiększa, dlatego kobieta może wciąż odczuwać bóle kręgosłupa.
Macica w 8 miesiącu ciąży jest już sporych rozmiarów, dlatego coraz bardziej napiera na pęcherz. Ciężarna może przez to częściej odczuwać potrzebę skorzystania z toalety. W ósmym miesiącu pojawić może się także zgaga i duszności.
Zobacz również: 6 rzeczy, które warto wiedzieć, wybierając porodówkę
W 8 miesiącu ciąży oprócz comiesięcznych badań kontrolnych przyszłą mamę czekają dwa ważne badania – USG III trymestru oraz pierwsze badanie KTG. Podczas USG lekarz sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Z kolei KTG polega na rejestrowaniu pracy serca dziecka i czynności skurczowej macicy.
Ciężarne z krwią Rh- w 8 miesiącu ciąży powinny wykonać także kolejne badanie poziomu przeciwciał anty-Rh we krwi. Ma to na celu zapobieganie konfliktowi serologicznemu.
Data publikacji: 07/01/2023, Data aktualizacji: 10/01/2023
Dodaj komentarz