Co kobieta powinna wiedzieć o 7 miesiącu ciąży?

7 miesiąc ciąży – ostatnia prosta do porodu

7 miesiąc ciąży

Wraz z 7 miesiącem ciąży rozpoczynamy ostatnią prostą do porodu, czyli trzeci trymestr. Nasze dziecko w tym okresie jest już sporych rozmiarów. Jego mama z kolei ma już bardzo duży brzuszek i może odczuwać pierwsze skurcze. Dowiedz się, co jeszcze dzieje się w 7 miesiącu ciąży!

Spis treści:

1. Co dzieje się z dzieckiem w 7 miesiącu ciąży?
2. Samopoczucie mamy w 7 miesiącu ciąży
3. Jakie badania wykonać w 7 miesiącu ciąży?

Co dzieje się z dzieckiem w 7 miesiącu ciąży?

Na początku 7 miesiąca ciąży nasz maluszek jest bardzo aktywny. Przyszła mama może odczuwać więc delikatne kopnięcia i uczucie rozpychania w brzuszku. Nie jest to powód do niepokoju, ale znak, że nasz maluszek zdrowo rośnie.

W 7 miesiącu ciąży nozdrza dziecka się otwierają, dzięki czemu maluch zaczyna ćwiczyć oddychanie. W tym czasie jego szkielet kończy kostnieć, przez co kręgosłup malca staje się już sztywny i mocny. Pod skórą wciąż gromadzi się tkanka tłuszczowa, przez co maluch przybiera na wadze. Pod koniec 7 miesiąca waży on już około jednego kilograma i mierzy 37 cm.

W 28 tygodniu ciąży dziecko w końcu otwiera oczy. Dzięki temu zaczyna widzieć światło, które dochodzi do niego spoza brzuszka mamy. Może ono nieco razić maluszka, dlatego na USG często widać, jak dziecko zasłania twarz rączkami.

Zobacz również: Kalendarz ciąży – tygodnie ciąży

Samopoczucie mamy w 7 miesiącu ciąży

W 7 miesiącu ciąży przyszła mama musi dość sporo dźwigać. Dziecko waży już ponad 1 kg, a do tego wzrasta masa piersi, ilość płynu owodniowego czy masa macicy. Może być to odczuwalne, dlatego u wielu ciężarnych na tym etapie pojawiają się bóle kręgosłupa i nóg.

Dziecko na tym etapie ciąży jest już tak duże, że zaczyna naciskać na żołądek, naczynia krwionośne i przeponę. W konsekwencji pojawić mogą się duszności, problemy ze snem i obrzęki nóg.

W 7 miesiącu ciężarna może odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa. Nie świadczą one jednak o rozpoczynającym się porodzie. Są one pewnego rodzaju “treningiem” przed właściwymi skurczami. Nie powodują jednak żadnego bólu ani rozwarcia szyjki macicy, a jedynie napięcie ciążowego brzuszka lub jego części.

Zobacz również: Ciąża po terminie – kiedy potrzebne jest wywołanie porodu?

Jakie badania wykonać w 7 miesiącu ciąży?

W 7 miesiącu ciąży kobietę czekają badania kontrolne, czyli morfologia i ogólne badanie moczu. Lekarz wykonuje także pacjentce USG. Pacjentka powinna również wykonać krzywą cukrową, czyli test obciążenia glukozą. Badanie to jest konieczne tylko u kobiet, u których nie zostało ono przeprowadzone w 6 miesiącu ciąży.

Oceń

Data publikacji: 06/01/2023, Data aktualizacji: 07/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *