1 tydzień ciąży – dolegliwości i samopoczucie przyszłej mamy

1 tydzień ciąży dolegliwości

W pierwszym tygodniu ciąży żadna przyszła mama jeszcze o niej nie wie. Chociaż może wydawać nam się to dziwne, to ciąża tak naprawdę jeszcze nie istnieje na tym etapie. Jak to możliwe? Co dzieje się w organizmie w pierwszym tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości mogą się pojawić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. 1 tydzień, czyli kiedy właściwie zaczyna się ciąża?
  2. 1 tydzień ciąży – dolegliwości
  3. Jak zadbać o siebie w 1 tygodniu ciąży?

1 tydzień, czyli kiedy właściwie zaczyna się ciąża?

W 1 tygodniu tak naprawdę nie jesteśmy jeszcze w ciąży. Za jej pierwszy dzień według reguły Naegelego przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki. Zarodek powstaje dopiero około dwa tygodnie później.
W pierwszym tygodniu ciąży dziecka jeszcze nie ma, ale organizm już intensywnie przygotowuje się do pojawienia się zarodka. Właśnie wtedy złuszcza się błona śluzowa. Dzięki temu za kilka dni pojawi się nowy nabłonek, co umożliwia zapłodnienie.

Zobacz również: Najcięższe dolegliwości w ciąży w 1 trymestrze

1 tydzień ciąży – dolegliwości

Pierwszy tydzień ciąży będzie wyglądał tak, jak każde inne krwawienie miesiączkowe. Dolegliwości, które się wtedy pojawią, to bardzo indywidualna kwestia. Niektóre kobiety w żaden sposób nie odczują miesiączki, a inne będą w tym czasie odczuwać nieprzyjemne objawy. Najczęściej miesiączkujące kobiecy skarżą się na następujące dolegliwości:

  • Skurcze i bóle brzucha
  • Bóle pleców
  • Bóle głowy
  • Ospałość i zmęczenie
  • Rozdrażnienie

W 1 tygodniu ciąży nie odczujesz jeszcze typowych dolegliwości. Zaczną się one pojawiać, dopiero gdy poziom hormonów ciążowych wzrośnie. Na tym etapie ciąża jeszcze nie istnieje, dlatego nie ma możliwości pojawienia się objawów ciążowych.

Zobacz również: Ciąża pierwsze miesiące – jak przebiegają?

Jak zadbać o siebie w 1 tygodniu ciąży?

W 1 tygodniu ciąża co prawda jeszcze nie istnieje, ale za kilka dni może dojść do zapłodnienia. Warto więc właściwie o siebie zadbać w tym czasie. W tym celu przede wszystkim zrezygnuj z wszelakich używek. Nie służą one Twojemu zdrowiu ani rozwojowi ciąży. Warto przyjrzeć się także bliżej swojej diecie. Powinna ona być zbilansowana i różnorodna. Unikaj słodyczy i wysokoprzetworzonej żywności. Zamiast tego stawiaj na warzywa i owoce.

Każda kobieta planująca macierzyństwo powinna suplementować kwas foliowy. Zacznij więc to robić w 1 tygodniu ciąży, jeśli jeszcze nie rozpoczęłaś suplementacji. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia u dziecka wad cewy nerwowej.

Oceń

Data publikacji: 19/05/2023, Data aktualizacji: 30/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *