Ciąża rzekoma – definicja, przyczyny, leczenie

Ciąża rzekoma – definicja, przyczyny, leczenie

Ciąża rzekoma to rzadkie zaburzenie, w wyniku którego, mimo tego, że kobieta nie jest w ciąży, w jej organizmie dochodzi do wielu zmian. Wpływ czynników psychicznych na funkcje biologiczne kobiety jest tak silny, że mogą u niej wystąpić objawy takie jak: zatrzymanie miesiączki, powiększenie macicy czy nawet nabrzmienie piersi i brzucha [1], mimo że w rzeczywistości nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej i nie jest ona w ciąży.

Spis treści:

  1. Ciąża rzekoma a ciąża urojona
  2. Ciąża rzekoma – przyczyny
  3. Jak wygląda leczenie pacjentki, która cierpi z powodu ciąży rzekomej?
  4. Ciąża rzekoma u mężczyzn, czyli syndrom kuwady

Ciąża rzekoma a ciąża urojona

Pojęcia ciąży rzekomej nie należy mylić z ciążą urojoną. Ciąża rzekoma to zaburzenie psychiczno-somatyczne, natomiast ciąża urojona jest zaburzeniem o naturze psychicznej, bez wyraźnego wpływu na fizjologię kobiecego organizmu [1]. W wyniku ciąży urojonej nie dochodzi np. do powiększenia narządów podbrzusza ani macicy. Natomiast u kobiet w ciąży rzekomej zmiany fizjologiczne są tak zaawansowane, że ginekolog często rozpoznaje u niej mylnie ciążę właściwą.

Ciąża rzekoma – przyczyny

Ciąża rzekoma występuje często u kobiet, które bardzo obawiają się zajścia w ciążę, ale i także u tych, których największym pragnieniem jest ciąża i urodzenie dziecka. Jak do tej pory, mechanizmy odpowiedzialne za powstanie tego zaburzenia nie są dokładnie znane. Największy odsetek tego zjawiska obserwuje się u kobiet samotnych oraz u bezdzietnych kobiet zamężnych [2]. Ciąża rzekoma może wystąpić także u kobiety, która leczy się z bezpłodności oraz u kobiet, które utraciły dziecko w wyniku poronienia.

Jak wygląda leczenie pacjentki, która cierpi z powodu ciąży rzekomej?

Ciąża rzekoma jest niebezpieczna, ponieważ zbyt silna chęć posiadania potomstwa może stanowić duże obciążenie dla zdrowia psychicznego kobiety i wywołać u niej nerwicę, depresję, a nawet zaburzenia osobowości. U pacjentek cierpiących na to zaburzenie najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne wraz ze współtowarzyszącym leczeniem psychiatrycznym. Istotne jest zaangażowanie w terapię nie tylko psychoterapeuty, ale i także lekarza ginekologa oraz lekarza ze specjalizacją z psychiatrii.

Ciąża rzekoma u mężczyzn, czyli syndrom kuwady

Podobne do kobiecej ciąży rzekomej zaburzenie występuje także u mężczyzn, to tzw. syndrom kuwady (lub też zespół kuwady). Mężczyźni, których partnerki są w ciąży, mogą odczuwać podobne dolegliwości. Objawy syndromu kuwady to między innymi gwałtowny przyrost masy ciała, nabrzmienie okolic podbrzusza i brzucha, regularne skurcze, huśtawka nastrojów oraz poranne nudności.
Słowo kuwada (z języka francuskiego couvade) pochodzi od francuskiego słowa couvée, które oznacza wysiadywanie jaj lub wylęg. Dolegliwości typowe dla zespołu couvade mogą się pojawiać w czasie oczekiwania na pierwsze dziecko, występują one częściej u tych mężczyzn, których z partnerką łączy bardzo silna i bliska więź. Czytaj więcej: Syndrom kuwady – mężczyzna w ciąży?


Źródła:
1. Alasdair D. Cameron: Psychiatria. Wyd. II. Wrocław: Urban & Partner, 2005, s. 168.
2. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,ciaza-rzekoma,artykul,1689967.html

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/03/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *