Ciąża latem – jak przetrwać upały?

Dzienniczek uczuć w ciąży

Trudno cieszyć się latem gdy słupek rtęci na termometrze przekracza 30 stopni, a z nieba leje się istny żar. Ciąża latem to ciężki orzech do zgryzienia. Wysokie temperatury nie sprzyjają dobremu samopoczuciu – jesteśmy wówczas osłabieni, rozdrażnieni, puchniemy, mamy problemy z koncentracją, a w nocy nie możemy zasnąć.  Najdotkliwiej odczuwają to kobiety w ciąży, szczególnie tej zaawansowanej. Jak porodzić sobie z upałem i towarzyszącym mu dolegliwościom? Oto kilka praktycznych rad dla wszystkich przyszłych mam. 

Chcesz uniknąć obrzęków? Nawadniaj organizm!

Obrzęki całego ciała, a więc nie tylko nóg, ale też rąk czy twarzy są bardzo częstym problemem kobiet znajdujących się w stanie błogosławionym. Ma to związek z powiększającą się macicą, która uciska na żyły biodrowe. Gdy mało pijesz twój organizm zaczyna ponadto magazynować wodę, tak „na wszelki wypadek”. Opuchlizna może być zatem wynikiem odwodnienia, o które w lecie nietrudno. Zadbaj więc o dostateczne nawodnienie swojego organizmu. Pij dużo naturalnej wody mineralnej (nawet 2,5 litra dziennie) unikaj za to słodkich napojów, nie mówiąc już o kawie i mocnej herbacie, które wysuszają organizm i zatrzymują w nim wodę. Aby nie doprowadzić do obrzęków ogranicz też spożycie soli. Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży skarży się ponadto na ból kończyn oraz skurcze. Jeśli i tobie dokuczają podobne dolegliwości staraj się jak najwięcej odpoczywać i leż nogami uniesionymi do góry, taka pozycja na pewno przyniesie ci ulgę. .

 

Ból nóg w czasie ciąży. Sprawdź, czy nie jest objawem groźnej choroby

Noś lekki ubiór

W czasie upału ubieraj się lekko, przewiewnie i przede wszystkim wygodnie. Zakładaj raczej ubrania w jasnych kolorach, nie zaś w ciemnych. Zrezygnuj z obuwia na wysokim obcasie i koturnie na rzecz płaskich klapek lub sandałów.

Ciąża latem – czego unikać?

Przede wszystkim unikaj słońca. Nie oznacza to oczywiście, że od czerwca do września musisz siedzieć zamknięta w czterech ścianach. Wręcz przeciwnie. Przebywanie na świeżym powietrzu jest dla kobiet w ciąży jak najbardziej wskazane. Zrezygnuj jednak z opalania. Pamiętaj, że kobiety w ciąży są znacznie bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych, w tym na powstawanie zmian skórnych i przebarwień – skutek zmiany poziomu hormonów. Pozostań więc w cieniu, noś nakrycie głowy i smaruj się kremami z wysokim filtrem. Zapomnij też na jakiś czas o dwuczęściowym kostiumie. Twój brzuch powinien być osłonięty. Czego jeszcze unikać w ciąży latem?

Rosnące w brzuchu dziecko z każdym tygodniem staje się coraz cięższe. Jest to z jednej strony powód do radości, bo świadczy o tym, że prawidłowo się rozwija, z drugiej strony sprawia jednak , że jakakolwiek aktywność fizyczna może okazać się problemem. Jeśli jesteś w ciąży pod żadnym pozorem nie wolno ci się przemęczać. Zbyt duży wysiłek może być przyczyną duszności, a nawet omdlenia. O długich pieszych wycieczkach czy jeździe na rowerze nie ma nawet mowy. Zamiast tego wybierz się na krótki spacer. Doskonałym sposobem na ochłodę w upalny dzień, oprócz orzeźwiającego  prysznica,  może być też basen, upewnij się jednak, czy woda w nim jest czysta! Kąpiel w brudnym zbiorniku sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych, na które ciężarne są szczególnie narażone.

Czego nie jeść w ciąży latem?

W lecie, zwłaszcza podczas wyjazdów wakacyjnych, znacznie częściej niż w innych porach roku jadamy na mieście. Niestety posiłki serwowane w barach czy restauracjach nie zawsze są przygotowywane ze świeżych produktów. Wysoka temperatura panująca na dworze, dodatkowo sprzyja też psuciu się żywności.  Musisz wiedzieć, że ciąża zwiększa podatność organizmu na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe. Zbyt częste jedzenie poza domem nie jest więc najlepszym pomysłem. Na pewno staraj się też unikać lodów i deserów na bazie śmietany – są one źródłem salmonelli. Co zatem jeść w ciąży?

Co jeść w ciąży latem?

Okres wakacyjny ułatwia nam dostęp do świeżych warzyw i owoców – źródła niezbędnych dla rozwoju płodu witamin i składników mineralnych. Wykorzystaj to! Brokuły, pomidory, buraki, marchew, truskawki i owoce cytrusowe – to produkty, które zapewnią zdrowie nie tylko tobie, ale i twojemu maleństwu. Będąc w ciąży pamiętaj też o kwasie foliowym, znajdziesz go m. in. w roślinach strączkowych i zbożach.

 

Szukasz skutecznych sposobów radzenia sobie z mdłościami? Poznaj 4 sposoby na ciążowe mdłości 

Wakacje w ciąży? Czemu nie!

Wiele ciężarnych kobiet w obawie o zdrowie dziecka rezygnuje z wyjazdów wakacyjnych. Niepotrzebnie! Udając się na urlop warto jednak zachować rozwagę i pamiętać o kilku rzeczach.

Przede wszystkim o takim wyjeździe powinnaś poinformować lekarza prowadzącego twoją ciąże. Jeśli nie znajdzie on żadnych przeciwskazań będziesz mogła w pełni cieszyć się urlopem. Wyjeżdżając pamiętaj o zabraniu ze sobą wszystkich aktualnych badań (morfologii, USG itp.). Sprawdź też adres szpitala lub innej placówki medycznej, znajdującej się najbliżej miejsca twojego wakacyjnego pobytu. Koniecznie wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – jeśli oczywiście planujesz podróżować w granicach Unii Europejskiej.

Wybierając miejsce wypoczynku zwróć uwagę na klimat, czas trwania podróży i rodzaj transportu. Kilkugodzinna jazda samochodem na pewno nie wpłynie korzystnie na twoje samopoczucie. Lot samolotem nie jest z kolei wskazany ze względu na duże zmiany ciśnienia. Pamiętaj też, że długotrwałe unieruchomienie sprzyja rozwojowi groźnej dla zdrowia i życia zakrzepicy. Ciąża dodatkowo zwiększa ryzyko choroby, a to za sprawą  wspomnianego już ucisku na żyły biodrowe.

Na wakacje nigdy nie wybieraj się sama! Towarzystwo kogoś kogo lubisz nie tylko uprzyjemni ci wyjazd, ale też zapewni poczucie bezpieczeństwa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 12/08/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *