Ciąża – ból podbrzusza – czy to powód do zmartwień?

Ciąża ból podbrzusza

Ból podbrzusza w ciąży to jeden z charakterystycznych objawów pierwszego trymestru ciąży. Dolegliwości wynikają ze zmian hormonalnych i fizjologicznych, jakie zachodzą w tym czasie w kobiecym organizmie. W niektórych sytuacjach jednak ból podbrzusza może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia dziecka, dlatego każda kobieta powinna uważnie obserwować swój organizm w ciąży i zgłaszać niepokojące objawy specjaliście.

Najważniejsze informacje:

1. Ciąża – ból podbrzusza na początku ciąży
2. Ciąża – ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży
3. Ból podbrzusza w ostatnim miesiącu ciąży
4. Ból podbrzusza – przyczyny poza ciążowe
5. Ciąża – ból podbrzusza – kiedy warto zgłosić się do lekarza

Ciąża – ból podbrzusza na początku ciąży

Ból podbrzusza na początku ciąży zazwyczaj jest spowodowany rozciąganiem macicy. Powiększająca się macica zaczyna uciskać narządy, w związku z czym ciężarna może odczuwać ból w dolnej części brzucha. Ból może być związany także z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy, to tzw. ból implantacyjny. Dolegliwość ta występuje po kilku dniach od zapłodnienia i jeśli kobieta nie wie, że jest w ciąży, może pomylić te objawy z bólami menstruacyjnymi.

Ciąża – ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży

Ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży wiąże się z dalszym rozciąganiem macicy i szybkim rozwojem dziecka. Może także być wywołany poprzez ruchy dziecka.

Ból podbrzusza w ostatnim miesiącu ciąży

Ból podbrzusza w ostatnim miesiącu ciąży może się nasilać, w związku z przygotowaniami organizmu do porodu. Jest to zupełnie normalne zjawisko. Dla 9 miesiąca ciąży charakterystyczne są także tzw. skurcze przepowiadające. Jeśli jednak zdarzają się one zbyt często i towarzyszy im silny ból, może to zwiastować przedwczesny poród.

Ból podbrzusza – przyczyny poza ciążowe

Nasilający się dyskomfort w okolicy podbrzusza może wynikać także z przyczyn poza ciążowych. Ból podbrzusza mogą wywołać:

  • zakażenia układu moczowego – np. zapalenie pęcherza moczowego lub kamienie nerkowe,
  • zakażenia układu pokarmowego – np. zapalenie wyrostka robaczkowego lub zespół jelita drażliwego,
  • zapalenie innych narządów – np. wątroby lub trzustki.

Dolegliwości bólowych nie należy lekceważyć. Każde z takich schorzeń wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może ono stanowić zagrożenie dla ciąży.

Ciąża – ból podbrzusza – kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Niezależnie od tego, czy ból podbrzusza pojawił się na początku ciąży, czy w późniejszym czasie, każdy taki przypadek warto skonsultować ze specjalistą. W szczególności wizyty u lekarza wymagają sytuacje, gdy ból podbrzusza w ciąży jest kłujący oraz gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak np. krwawienie, gorączka, twardnienie brzucha czy nasilone dolegliwości gastryczne. Mogą bowiem one wiązać się z komplikacjami ciążowymi i ze zwiększonym ryzykiem poronienia.

Jeśli jesteś w ciąży i często cierpisz z powodu bólu podbrzusza, niezwłocznie udaj się z tym do lekarza. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, wskazany jest odpoczynek oraz miarowe, głębokie oddychanie. Niewskazane są natomiast termofory ani też zbyt ciepła kąpiel. Bez konsultacji z lekarzem nie należy również przyjmować żadnych leków przeciwbólowych ani rozkurczowych.


Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/04/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *