Ciąża biochemiczna.Badaniaprenatalne.pl

Ciąża biochemiczna. Jakie są objawy i na czym polega?

ciąża biochemiczna

Ciąża biochemiczna to określenie ciąży obumarłej, do której dochodzi na etapie zagnieżdżania się zarodka w macicy. Do obumarcia i wydalenia ciąży dochodzi poniżej 6. tygodnia jej trwania. Jest to bardzo wczesne niepowodzenie, które najczęściej nie jest rozpoznawane klinicznie, gdyż ciąży nie widać w obrazie ultrasonograficznym, a jedynym dowodem na zapłodnienie jest obecność betaHCG we krwi.

Jak wykryć ciążę biochemiczną?

Od kilku dni masz objawy sugerujące, że możesz być w ciąży. Sięgasz po test ciążowy, a po kilku minutach już wiesz, że twoje przypuszczenia okazały się słuszne. Idziesz więc do ginekologa, aby potwierdzić domową diagnozę.

Ginekolog nie widzi jednak w przez pochwowym badaniu USG rozwijającego się zarodka. Zwykle zleca dodatkowe badania potwierdzające występowanie beta HCG we krwi, czyli hormonu wytwarzanego tylko w czasie ciąży. Badanie potwierdza, że byłaś w ciąży, a lekarz tłumaczy ci, że czasem zdarzają się takie sytuacje, w których jajo płodowe obumiera i zostaje wydalone z organizmu kobiety.

Ciąża biochemiczna – przyczyny

Według Światowej Organizacji Zdrowia o śmierci płodu mówi się wówczas, gdy dochodzi do niej przed porodem, niezależnie od wieku ciążowego. W przypadku ciąży biochemicznej do poronienia dochodzi jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w macicy lub krótko po implantacji.

Badania pokazują, że w ciągu pierwszych 6. tygodni od zapłodnienia niepowodzenia dotyczą blisko 50-60% ciąż i aż 30% z nich dotyczy błędów w procesie zagnieżdżania się zarodka. Trudno określić faktyczną przyczynę ciąży biochemicznej ze względu na jej wczesną utratę, jednak nie jest to nie możliwe. Lekarze jednak wyraźnie sygnalizują, że źródłem tego typu nieprawidłowości są:

  • ciężkie wady zarodka,
  • infekcje i choroby przebyte tuż po zapłodnieniu, np. grypa, świnka, różyczka, toksoplazmoza itp.
  • blizny po przebytych zabiegach chirurgicznych
  • nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety,
  • niski poziom żelaza we krwi,
  • styl życia(alkohol, narkotyki, palenie papierosów),
  • intensywny wysiłek fizyczny,

Nasz organizm jest tak zaprojektowany, aby samoczynnie usuwać pomyłki matki natury. Dotyczy to zwykle sytuacji, gdy dochodzi do poronienia w przypadku zagnieżdżenia się pustego pęcherzyka płodowego, ciąży pozamacicznej lub właśnie ciąży biochemicznej.

Podobnie jest w przypadku niektórych wad genetycznych lub ciężkich defektów rozwojowych. Organizm nie dopuszcza po prostu do rozwoju takiej ciąży. Około 15–20% rozpoznawanych ciąż ulega samoistnemu poronieniu i wydaleniu jaja płodowego z jamy macicy.

informacja

Pamiętaj! Takie samoczynne poronienia zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Objawy poronienia

Sam proces poronienia w ciąży biochemicznej objawia się krwawieniem, które ze względu na obfitość i długość można pomylić z miesiączką. Wiele kobiet nie mając świadomości, że jest w ciąży  takie krwawienie uznaje jako spóźniony okres, do lekarza zgłaszając się już po poronieniu ze względu na towarzyszące mu bóle w podbrzuszu.

Przeczytaj też: Okres w ciąży? Co oznacza krwawienie w ciąży

Ciąża biochemiczna. Co robić dalej?

W przypadku potwierdzenia ciąży biochemicznej pobyt w szpitalu zwykle nie jest konieczny. Zgodnie z zaleceniami Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, opublikowanymi w 2004 roku, jeśli proces poronienia nastąpił samoczynnie to stan ten, o ile nie ma innych wskazań medycznych, nie wymaga nawet zażywania antybiotyku.

Czasem jednak pobyt w szpitalu jest nieodzowny, gdyż wiąże się z koniecznością łyżeczkowania macicy. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy zarodek osiągnął rozmiar powyżej 3 cm, a to ma miejsce zwykle w okolicach 10 tygodnia ciąży. Warto więc być pod stałą opieką ginekologa i psychologa.

Szczególnie ważna jest w tym okresie pomoc psychologiczna, gdyż reakcje emocjonalne związane z utratą ciąży są różne, począwszy od minimalnego poczucia niespełnienia, po silny wstrząs emocjonalny. Nie wypieraj się tego co się stało, szukaj przyczyn i wsparcia nie tylko ze strony partnera i rodziny. W procesie akceptacji ciąży biochemicznej i jej konsekwencji może pomóc również poznanie przyczyn niepowodzenia.

Ciąża po poronieniu? Pomóc może lekarz genetyk

Ustalenie przyczyn poronienia nie tylko związanych z ciążą biochemiczną pomoże lekarz genetyk. Specjalista wskaże nie tylko odpowiednie badania, które w tym przypadku trzeba będzie wykonać, ale przede wszystkim doradzi w kwestii kolejnych ciąż.

Polecamy: Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?

testDNA_razem_bannery4

REKLAMA

Polecamy: portal dla rodziców po poronieniu

logo

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Przeczytaj również:

12/10/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij