Salmonella w ciąży – po czym poznać zatrucie? Jak je leczyć?

salmonella w ciąży

Do zatrucia Salmonellą w ciąży może dojść w wyniku spożycia żywności zainfekowanej bakterią lub po kontakcie z zakażonym zwierzęciem albo osobą [1]. Jakie objawy daje Salmonella w ciąży? Czy może być niebezpieczna dla dziecka? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Zatrucie Salmonellą w ciąży – po czym je poznać?
2. Salmonella a ciąża – czy zatrucie może zagrażać dziecku?
3. Zatrucie Salmonellą w ciąży – leczenie
4. Salmonella w ciąży – profilaktyka

Zatrucie Salmonellą w ciąży – po czym je poznać?

Po czym poznać zatrucie Salmonellą w ciąży? Objawy, które mogą wystąpić już w ciągu kilku godzin po kontakcie z bakterią Salmonella to [1]:

• biegunka
ból brzucha,
• ból głowy,
• ból mięśni,
• dreszcze,
• gorączka,
• krew w stolcu,
• nudności lub wymioty.

Salmonella a ciąża – czy zatrucie może zagrażać dziecku?

Salmonella w ciąży może być kłopotliwa, między innymi ze względu na ryzyko odwodnienia wskutek częstych wymiotów i uporczywych biegunek [2]. Zatrucie Salmonellą w ciąży stanowi duże niebezpieczeństwo także z uwagi na możliwe przeniesienie się bakterii na płód i co za tym idzie, rozwój różnych powikłań. Ciężka postać choroby może doprowadzić do wywołania porodu przedwczesnego lub nawet poronienia [3] [4].

Zobacz również: Nerwica w ciąży – jak wpływa na dziecko?

Zatrucie Salmonellą w ciąży – leczenie

Salmonella w ciąży jest rozpoznawana wstępnie na podstawie objawów klinicznych, następnie celem potwierdzenia zakażenia przyszła mama musi wykonać badanie — posiew kału. Leczenie polega na załagodzeniu objawów zatrucia — w tym celu lekarz może zalecić dożylne uzupełnienie płynów [1].

Natomiast jeśli chodzi o antybiotyki, stosuje się je jedynie w uzasadnionych przypadkach, po przeanalizowaniu korzyści i ryzyka.
Lekarz może zadecydować o wdrożeniu antybiotyków, np. wtedy gdy kobieta ma obniżoną odporność albo przebieg salmonellozy jest na tyle ciężki, że kobiecie grozi poważne odwodnienie lub bakteriemia (zakażenie krwi) [1] [5]. W pozostałych przypadkach antybiotykoterapia nie jest zalecana, ponieważ powoduje wydłużenie czasu leczenia oraz nosicielstwa bakterii Salmonella [6].

Zobacz również: Ból brzucha na początku ciąży – czy powinnam się martwić?

Salmonella w ciąży – profilaktyka

Jak zapobiec zatruciu Salmonellą w ciąży? Najważniejsze zasady to [1] [2]:

• przestrzeganie bezwzględnej higieny rąk – ręce należy myć po każdym wyjściu z toalety oraz kilkakrotnie w ciągu dnia, np. po pracach w ogrodzie, dotykaniu surowej żywności lub kontakcie z domowymi zwierzętami,
• przestrzeganie zasad higieny w kuchni — mycie żywności przed jej spożyciem, używanie osobnych desek do krojenia mięsa, poddawanie produktów spożywczych obróbce termicznej, przechowywanie żywności w niskich temperaturach, utrzymywanie w czystości naczyń i sprzętu kuchennego oraz regularne wyrzucanie przeterminowanej żywności. W szczególności bakteriami Salmonella można się zarazić poprzez kontakt ze skorupkami jaj, niepasteryzowanym mlekiem lub niedogotowanym mięsem.

Wszelkie przypadki salmonellozy powinny być zgłaszane do lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby źródło zakażenia zostało zawczasu opanowane.


Źródła:

1. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/treating-salmonella-during-pregnancy/ [dostęp: 29.11.2022 r.]

2. https://salmonella.net.pl/salmonella/salmonella-w-ciazy/ [dostęp: 29.11.2022 r.]

3. Tam C, Erebara A, Einarson A. Food-borne illnesses during pregnancy: prevention and treatment. Can Fam Physician. 2010 Apr;56(4):341-3. PMID: 20393091; PMCID: PMC2860824.

4. Coughlin L. B., McGuigan J., Haddad N. G., Mannion P. Salmonella sepsis and miscarriage. Clinical Microbiology and Infection, 2003, 9 (8): 866-868.

5. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/165083,biegunki-wywolane-przez-paleczki-salmonella-salmonellozy [dostęp: 29.11.2022 r.]

6. https://medycynatropikalna.pl/choroba/salmonelozy [dostęp: 29.11.2022 r.]

 

Oceń

Data publikacji: 02/12/2022, Data aktualizacji: 07/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *