Katar w ciąży – jak sobie radzić?

katar w ciąży

Katar w ciąży zwykle bagatelizowany przez wszystkich może stać się zmorą każdej przyszłej mamy. Nie możesz wziąć leków, a obawiasz się, że to zapowiedź poważniejszego przeziębienia. Zastanawiasz się czy zostaje tylko czosnek, cebula i wąchanie chrzanu? Z nami pozbędziesz się wszelkich wątpliwości..

Spis treści:
Domowe sposoby na katar w ciąży
Katar w ciąży – leczenie
Praktyczne porady na katar w ciąży
Hormonalny nieżyt nosa
Katar w ciąży – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Katar w ciąży zwykle ma podłoże wirusowe dlatego też konieczne będzie zwolnienie tempa i odpoczynek. Nie sięgaj od razu po popularne krople do nosa. Nie wszystkie bowiem są bezpieczne dla ciebie i dziecka! Dotyczy to zwłaszcza leków stosowanych w pierwszym trymestrze. Kup dużą paczkę chusteczek higienicznych, wygodnie ułóż się w łóżku i sprawdź skuteczne sposoby na katar w ciąży.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Nasze babcie przez lata skutecznie radziły sobie z różnymi dolegliwościami bez pomocy lekarza. Znane od lat właściwości ziół, niektórych warzyw i miodu były dla nich orężem w walce z wieloma schorzeniami i niedyspozycjami zdrowotnymi, nie tylko w ciąży.

  • Podczas kataru  jak i przeziębienia dobrze jest się wygrzać.
  • Równie ważne jest przyjmowanie zwiększonej ilości płynów – minimum 3 litry dziennie.
  • Doskonałe działanie wykazuje też czosnek, gdyż zawiera substancje działające jak naturalne antybiotyki (fitoncydy). Czosnek jest szczególnie skuteczny w pierwszej fazie kataru (wodnista wydzielina), należy więc dodawać go do posiłków, np. do masła.
  • Spożywaj więcej warzyw i owoców bogatych w witaminę C, np. czarna porzeczka (183 mg na 100 g), papryka czerwona (144 mg), brukselka (94 mg), kapusta biała (48 mg) i czerwona (54 mg), natka pietruszki (178 mg), kiwi, pomarańcze, truskawki (wszystkie ok. 50 mg). Najmniej witaminy C zwierają: jabłka, ogórki, śliwki i gruszki (poniżej 10 mg w 100 g).
  • Skuteczne w walce z katarem są również inhalacje np. z mięty pieprzowej (zalej kilka liści lub saszetkę wrzątkiem i wdychaj).
  • Stosuj również parówki z rumianku i lawendy.
  • Dobrze jest również spożywać i wdychać chrzan, gdyż od wieków znany jest z właściwości antybakteryjnych. Już od pierwszych dni kataru postaraj się przed każdym posiłkiem przyjmować 1 łyżeczkę startego chrzanu lub dodaj go do potraw mięsnych. Nie kupuj gotowego utartego chrzanu w sklepie. Zawiera on bowiem konserwanty i ocet, które pozbawiają go właściwości leczniczych.

Katar w ciąży – leczenie

Leczenie kataru w ciąży wspomagają również leki i środki dostępne w aptekach.

informacja

Tak jak już wielokrotnie słyszałaś nie zalecane są krople do nosa czy niektóre leki bez recepty. Krople zastąp solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej (np. Purinasin, Sterimar, Ringosol, Marimer, Tonimer itp.). Środki te są bezpieczne nie tylko w ciąży, ale również u noworodków.

Ułatwiają sprawne usuwanie zbędnej wydzieliny, ale również nawilżają śluzówkę i działają antybakteryjnie. Przy zatkanym nosie pomoże maść majerankowa. Posmaruj niewielką ilością maści skórę pod nosem i wdychaj.

Praktyczne porady na katar w ciąży

Katar (nieżyt nosa) spowodowany wirusem łatwo przenieść na innych członków rodziny. Warto więc w takich sytuacjach stosować się do poniższych zasad:

  • używaj zawsze jednorazowych chusteczek higienicznych,
  • zaraz po użyciu wyrzucaj chusteczki do kosza na śmieci, nie wkładaj ich pod poduszkę,
  • często myj ręce,
  • pij dużo, zwłaszcza napojów rozgrzewających, np. herbata z miodem i cytryną,
  • jak najwięcej leż w łóżku i odpoczywaj,
  • wietrz często pomieszczenie, w którym walczysz z katarem.

Przeczytaj też: Grypa w ciąży – leczenie i zagrożenia

Hormonalny nieżyt nosa w ciąży – co to takiego?

Katar w ciąży może być spowodowany również zmianami hormonalnymi (tzw. hormonalny nieżyt błony śluzowej nosa). Wzrost estrogenu i progesteronu powoduje przekrwienie i obrzmienie błony śluzowej w obrębie nosa. Nos staje się delikatniejszy i mniej odporny na wszelkie zranienia i zarazki. Pojawia się wówczas nie tylko wydzielina z nosa, ale również krwawienia. W takich sytuacjach zadbaj o nawilżenie nosa solą fizjologiczną lub wodą morską.

Katar w ciąży – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Stare porzekadło mówi, że zarówno leczony, jak i nie leczony katar trwają 7 dni. Nie zawsze jednak taki scenariusz się sprawdza. W ciąży warto się upewnić czy twój katar jest właściwie leczony, gdyż może to być jeden z pierwszych objawów poważniejszej infekcji. Pamiętaj, aby koniecznie odwiedzić lekarza, gdy wydzielinie z nosa towarzyszą bóle mięśni i stawów, zaczynasz gorączkować powyżej 37,5 stopni C, pojawia się silny kaszel, a także, gdy wydzielina zmieniła się w ropną, w kolorze żółtym lub zielonym. Nie bagatelizuj kataru! Nie warto dla błahej dolegliwości ryzykować zdrowia twojego i dziecka!


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa..


5/5 - (6 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/09/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *