Badania prenatalne wykonuje się przede wszystkim dla dobra dziecka – mogą one uratować jego zdrowie, a nawet życie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości zwiększa szansę na powodzenie leczenia, a tym samym podniesienie komfortu życia malucha.
Istnieje wiele powodów, dla których warto robić badania prenatalne. Opisaliśmy 5 najważniejszych.
Dzięki nim lekarz może np. zadecydować o tym, że dziecko przyjdzie na świat w specjalistycznym ośrodku, a nie na zwykłym oddziale ginekologiczno-położniczym. Na podstawie wyników badań może też stwierdzić, że dla matki i dziecka lepszy będzie poród przez cięcie cesarskie, a nie naturalny.
Istnieją schorzenia, które można leczyć wewnątrzmacicznie, czyli wtedy, gdy dziecko znajduje się jeszcze w łonie mamy. Takie zabiegi, choć nie są jeszcze medycznym standardem, wykonuje się w Polsce coraz częściej.
Leczyć na etapie prenatalnym można np. przepuklinę przeponową, anemię, niektóre choroby układu moczowego, np. niedrożność cewki moczowej, oraz układu krążenia, w tym zaburzenia rytmu serca.
Jeśli leczenie wewnątrzmaciczne nie wchodzi w grę, wówczas można udzielić dziecku pomocy medycznej, gdy tylko pojawi się na świecie. Szybka reakcja lekarzy w przypadku takiego dziecka jest bardzo ważna, ponieważ to od właściwej interwencji medycznej w pierwszych minutach życia może zależeć dalsza przyszłość dziecka. Może uchronić go przed powikłaniami choroby, a nawet uratować życie.
Warto przeczytać: Badania prenatalne – jakie choroby genetyczne potrafią wykryć?
Rodzice, którzy wiedzą z jaką chorobą zmaga się ich dziecko mogą pogłębiać wiedzę na jej temat jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie. Mogą też wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty, który wyjaśni im, na czym polega dane schorzenie oraz jak się je leczy i gdzie szukać pomocy. Mogą wreszcie skontaktować się z innymi rodzicami, których dzieci cierpią na tę samą chorobę i dowiedzieć jak tak naprawdę wygląda codzienne życie z nią.
Każde dziecko, a zwłaszcza chore, potrzebuje kochającej mamy, która otoczy go troskliwą opieką już w pierwszych godzinach życia. Tymczasem wiele kobiet, które o chorobie dziecka zostają poinformowane niemal na sali porodowej przeżywa ogromną traumę i nie jest w stanie od razu zająć się maleństwem. Wiedząc o niej wcześniej mamy mają szansę przyzwyczaić się do myśli, że ich dziecko jest obarczone chorobą. W wielu przypadkach minimalizuje to poporodowy szok.
Polecamy również: Badania prenatalne – na ratunek dziecku!
Wyniki badań prenatalnych najczęściej uspokajają kobietę, zapewniają że dziecko, które rośnie w jej brzuchu jest zdrowe. Bierze się to stąd, że w aż 97% przypadków badania prenatalne nie wykrywają żadnych nieprawidłowości. Spokój, jaki daje informacja o prawidłowym rozwoju dziecka, jest tym, czego przyszła mama potrzebuje najbardziej i co ważne, ma bardzo korzystny wpływ na cały przebieg ciąży.
Data publikacji: 31/05/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz