Brak okresu - 7 najczęstszych przyczyn braku miesiączki

7 częstych powodów braku okresu

brak okresu

Martwią Cię nieregularne cykle miesiączkowe? Chcesz zajść w ciążę, jednak uniemożliwia Ci to brak okresu? Warto, abyś sprawdziła, jakie mogą być tego przyczyny. Jedynie prawidłowa diagnoza i ewentualna terapia pozwolą Ci począć dziecko, więc nie bagatelizuj tej sprawy! Oto 7 najczęstszych powodów braku okresu.

Brak okresu – przyczyny

1. Zaburzenia stężenia hormonów

Zarówno płciowych (m.in. estrogenów, androgenów czy testosteronu), jak i tarczycowych (związane m.in. z Hashimoto, niedoczynnością albo nadczynnością tarczycy).

Jedną z najczęstszych przyczyn braku okresu lub występowania bardzo nieregularnych cykli jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Możesz podejrzewać go u siebie, jeśli oprócz braku miesiączki masz również trądzik, problemy z wagą (nawaga lub otyłość) i nadmierne owłosienie.

2. Stresujący tryb życia

Wbrew pozorom to właśnie nadmierny stres często jest przyczyną braku okresu i nieregularnych miesiączek. Dlaczego? Zbyt duży stres powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny, co może skutkować m.in. zahamowaniem owulacji.
Jeśli szukasz więc przyczyny braku okresu, przeanalizuj ostatnie miesiące Twojego życia. Czy nie miałaś nerwowego czasu w pracy lub kłopotów rodzinnych? Jeśli tak, rozwiązaniem będzie odrobina relaksu.

3. Nieprawidłowa ilość tłuszczu w organizmie

Związana z nadwagą, otyłością lub niedowagą. Postaraj się więc uregulować masę ciała w zdrowy sposób – najlepiej pod okiem dietetyka. Odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej wpływa na obecność lub brak okresu, uwalniając potrzebne substancje. Problemy z miesiączką mogą powodować BMI powyżej 35 lub ilość tkanki tłuszczowej poniżej 16%.

4. Czynniki genetyczne

Zbyt wczesne ustanie funkcji jajników, brak okresu i inne problemy z cyklem miesiączkowym mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, np. aberracjami chromosomalnymi czy różnego rodzaju mutacjami genetycznymi. Mogły nie dawać wcześniej żadnych objawów i ujawnić się dopiero teraz. Warto wykonać więc m.in. badanie kariotypu (badanie cytogenetyczne).

5. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej

Jeśli wcześniej korzystałaś z tabletek, plastrów czy krążków, po ich odstawieniu organizm może przeżyć lekki szok z powodu zaburzenia wcześniejszej równowagi hormonalnej. Objawia się on właśnie brakiem okresu, który może nie wystąpić nawet 2 miesiące po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Może się okazać, że lekarz przepisze Ci leki na wywołanie krwawienia.

6. Celiakia – trwała nietolerancja glutenu

Celiakia skraca okres płodności kobiety – jeśli na nią chorujesz, menopauza może wystąpić aż 4 lata szybciej niż u zdrowych kobiet! Trwała nietolerancja glutenu może wpływać również na brak miesiączki i inne zaburzenia cyklu.

Jest to związane ze specyfiką choroby. Po spożyciu glutenu organizm osoby chorej na celiakię wytwarza przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe. Kosmki są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Jeśli nie działają prawidłowo, pojawiają się niebezpieczne niedobory i niedożywienie. Czytaj więcej

7. Hemochromatoza – choroba związana z nadmiarem żelaza

Nadmierne odkładanie żelaza w organizmie (związane z chorobą genetyczną – hemochromatozą) może wiązać się z wystąpieniem przedwczesnej menopauzy – a więc i zbyt szybkim ustaniem miesiączkowania oraz owulacji. Dzieje się tak dlatego, że pierwiastek kumuluje się w jajnikach i przysadce mózgowej, które są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów, co prowadzi do zaburzeń. Czytaj więcej

Brak okresu – badanie hormonów tarczycy i inne analizy, które warto wykonać

Jeśli dotyczy Cię brak okresu, najlepiej szybko udać się do ginekologa, który pomoże Ci pokierować diagnostyką i wskaże możliwe przyczyny tego problemu. Warto przede wszystkim przyjrzeć się swojej wadze i trybowi życia, a także wykonać m.in. badanie hormonów tarczycy i hormonów płciowych. Ponieważ za brak miesiączki mogą odpowiadać też problemy genetyczne, dobrze rozważyć zbadanie kariotypu i wykonanie testów w kierunku celiakii i hemochromatozy.


 

Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:

Aktualizacja: 2 listopada 2018 r.


Data publikacji: 21/07/2017, Data aktualizacji: 02/11/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content