Brak okresu - 7 najczęstszych przyczyn braku miesiączkiBadaniaprenatalne.pl

7 częstych powodów braku okresu

brak okresu

Aktualizacja: 14 czerwca 2018 r.

Martwią Cię nieregularne cykle miesiączkowe? Chcesz zajść w ciążę, jednak uniemożliwia Ci to brak okresu? Warto, abyś sprawdziła, jakie mogą być tego przyczyny. Jedynie prawidłowa diagnoza i ewentualna terapia pozwolą Ci począć dziecko, więc nie bagatelizuj tej sprawy! Oto 7 najczęstszych powodów braku okresu.

Brak okresu – przyczyny

1. Zaburzenia stężenia hormonów

Zarówno płciowych (m.in. estrogenów, androgenów czy testosteronu), jak i tarczycowych (związane m.in. z Hashimoto, niedoczynnością albo nadczynnością tarczycy).

Jedną z najczęstszych przyczyn braku okresu lub występowania bardzo nieregularnych cykli jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Możesz podejrzewać go u siebie, jeśli oprócz braku miesiączki masz również trądzik, problemy z wagą (nawaga lub otyłość) i nadmierne owłosienie.

2. Stresujący tryb życia

Wbrew pozorom to właśnie nadmierny stres często jest przyczyną braku okresu i nieregularnych miesiączek. Dlaczego? Zbyt duży stres powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny, co może skutkować m.in. zahamowaniem owulacji.
Jeśli szukasz więc przyczyny braku okresu, przeanalizuj ostatnie miesiące Twojego życia. Czy nie miałaś nerwowego czasu w pracy lub kłopotów rodzinnych? Jeśli tak, rozwiązaniem będzie odrobina relaksu.

3. Nieprawidłowa ilość tłuszczu w organizmie

Związana z nadwagą, otyłością lub niedowagą. Postaraj się więc uregulować masę ciała w zdrowy sposób – najlepiej pod okiem dietetyka. Odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej wpływa na obecność lub brak okresu, uwalniając potrzebne substancje. Problemy z miesiączką mogą powodować BMI powyżej 35 lub ilość tkanki tłuszczowej poniżej 16%.

4. Czynniki genetyczne

Zbyt wczesne ustanie funkcji jajników, brak okresu i inne problemy z cyklem miesiączkowym mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, np. aberracjami chromosomalnymi czy różnego rodzaju mutacjami genetycznymi. Mogły nie dawać wcześniej żadnych objawów i ujawnić się dopiero teraz. Warto wykonać więc m.in. badanie kariotypu (badanie cytogenetyczne).

5. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej

Jeśli wcześniej korzystałaś z tabletek, plastrów czy krążków, po ich odstawieniu organizm może przeżyć lekki szok z powodu zaburzenia wcześniejszej równowagi hormonalnej. Objawia się on właśnie brakiem okresu, który może nie wystąpić nawet 2 miesiące po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Może się okazać, że lekarz przepisze Ci leki na wywołanie krwawienia.

6. Celiakia – trwała nietolerancja glutenu

Celiakia skraca okres płodności kobiety – jeśli na nią chorujesz, menopauza może wystąpić aż 4 lata szybciej niż u zdrowych kobiet! Trwała nietolerancja glutenu może wpływać również na brak miesiączki i inne zaburzenia cyklu.

Jest to związane ze specyfiką choroby. Po spożyciu glutenu organizm osoby chorej na celiakię wytwarza przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe. Kosmki są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Jeśli nie działają prawidłowo, pojawiają się niebezpieczne niedobory i niedożywienie. Czytaj więcej

7. Hemochromatoza – choroba związana z nadmiarem żelaza

Nadmierne odkładanie żelaza w organizmie (związane z chorobą genetyczną – hemochromatozą) może wiązać się z wystąpieniem przedwczesnej menopauzy – a więc i zbyt szybkim ustaniem miesiączkowania oraz owulacji. Dzieje się tak dlatego, że pierwiastek kumuluje się w jajnikach i przysadce mózgowej, które są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów, co prowadzi do zaburzeń. Czytaj więcej


 

Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


7 częstych powodów braku okresu
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

21/07/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij