7 częstych powodów braku okresu

brak okresu

Martwią Cię nieregularne cykle miesiączkowe? Chcesz zajść w ciążę, jednak uniemożliwia Ci to brak okresu? Warto, abyś sprawdziła, jakie mogą być tego przyczyny. Jedynie prawidłowa diagnoza i ewentualna terapia pozwolą Ci począć dziecko, więc nie bagatelizuj tej sprawy! Poniżej przeczytasz o rodzajach braku okresu i poznasz 7 najczęstszych powodów braku okresu.

Spis treści:

  1. Brak okresu – pierwotny a wtórny brak miesiączki
  2. Brak okresu – przyczyny
  3. Brak okresu – badanie hormonów tarczycy i inne analizy, które warto wykonać

Brak okresu – pierwotny a wtórny brak miesiączki

Brak okresu może przybierać dwie formy: pierwotną i wtórną. O pierwotnym braku okresu mówimy, gdy krwawienie nie pojawiło się u dziewczyny, która ukończyła 16 rok życia. Zalecana jest wtedy wizyta u lekarza, gdyż należy wykluczyć szczególnie wady rozwojowe pochwy oraz macicy, jak również problemy o podłożu genetycznym. W 60% przypadków przyczyny pierwotnego braku okresu to dysgenezja gonad i hipoplazja jajników. Pozostałe powody to wrodzony przerost kory nadnerczy, zespół braku wrażliwości na androgeny, zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym (guz przysadki, zespół Kallmana, niewydolność podwzgórza), wrodzone wady narządów płciowych. Natomiast o wtórnym braku okresu, który dotyczy około 4% kobiet w wieku rozrodczym, mówimy, gdy kobieta miesiączkowała regularnie a przestała na okres co najmniej 6 miesięcy.

Brak okresu sam w sobie nie jest opisywany jako choroba, może natomiast świadczyć o zaburzonej równowadze hormonalnej. Przyczyny braku okresu mogą być różne – dość niewinne związane z prowadzonym trybem życia lub poważne, mające podłoże chorobowe.

Brak okresu – przyczyny

1. Zaburzenia stężenia hormonów

Zarówno płciowych (m.in. estrogenów, androgenów czy testosteronu), jak i tarczycowych (związane m.in. z Hashimoto, niedoczynnością albo nadczynnością tarczycy). Gdy masz brak okresu przyczyny możesz doszukiwać się sprawdzając poziom TSH we krwi, gdyż zaburzenia tarczycy mogą przebiegać, dając niespecyficzne lub bardzo delikatne objawy.

Jedną z najczęstszych przyczyn braku okresu lub występowania bardzo nieregularnych cykli jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Możesz podejrzewać go u siebie, jeśli oprócz braku miesiączki masz również trądzik, problemy z wagą (nawaga lub otyłość) i nadmierne owłosienie. Schorzenie to dotyka około 12% kobiet w wieku rozrodczym i szacuje się, że w 40% jest przyczyną problemów z płodnością. Zespół policystycznych jajników ma podłoże genetyczne i charakteryzuje się bezowulacyjnymi cyklami.

2. Stresujący tryb życia

Wbrew pozorom to właśnie nadmierny stres często jest przyczyną braku okresu i nieregularnych miesiączek. Dlaczego? Zbyt duży stres powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny, co może skutkować m.in. zahamowaniem owulacji. Poza brakiem miesiączki kobieta ma bóle głowy i piersi, mogą pojawić się zaburzenia widzenia, trądzik. Ponadto niekorzystny wpływ na zdrowie może mieć praca w systemie zmianowym, która powoduje rozregulowanie rytmu organizmu, a tym samym cyklu menstruacyjnego. Badania pokazały, że taka forma pracy poza zaburzeniami okresu może sprzyjać chorobom serca i chorobom metabolicznym. Ponadto pamiętaj, że nieregularny i zbyt krótki sen bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Jeśli szukasz więc przyczyny braku okresu, przeanalizuj ostatnie miesiące Twojego życia. Czy nie miałaś nerwowego czasu w pracy lub kłopotów rodzinnych? Jeśli tak, rozwiązaniem będzie odrobina relaksu.

3. Nieprawidłowa ilość tłuszczu w organizmie

Związana z nadwagą, otyłością lub niedowagą. Postaraj się więc uregulować masę ciała w zdrowy sposób – najlepiej pod okiem dietetyka. Zbilansowana dieta jest podstawą właściwej pracy organizmu. Gdy nie odżywiasz się prawidłowo, np. spożywając fast foody lub stosując dietę, która całkowicie wyklucza jakiś składnik, nie zapewniasz organizmowi wystarczającej ilości witamin oraz wartości odżywczych, które dają energię m.in. do produkcji hormonów. Odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej wpływa na obecność lub brak okresu, uwalniając potrzebne substancje. Problemy z miesiączką mogą powodować BMI powyżej 35 lub ilość tkanki tłuszczowej poniżej 16%. Zdarza się, że przyczyny braku okresu to także częste, długotrwałe i intensywne treningi, czyli wysiłek fizyczny. Organizm musi poświęcić wiele energii, by sprostać tej aktywności, więc może jej zabraknąć na prawidłowe wykonywanie innych czynności np. na kontrolowanie pracy układu rozrodczego.

4. Czynniki genetyczne

Zbyt wczesne ustanie funkcji jajników, brak okresu i inne problemy z cyklem miesiączkowym mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, np. aberracjami chromosomalnymi czy różnego rodzaju mutacjami genetycznymi. Mogły nie dawać wcześniej żadnych objawów i ujawnić się dopiero teraz. Warto wykonać więc m.in. badanie kariotypu (badanie cytogenetyczne).

5. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej

Jeśli wcześniej korzystałaś z tabletek, plastrów czy krążków, po ich odstawieniu organizm może przeżyć lekki szok z powodu zaburzenia wcześniejszej równowagi hormonalnej. Objawia się on właśnie brakiem okresu, który może nie wystąpić nawet 2 miesiące po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Może się okazać, że lekarz przepisze Ci leki na wywołanie krwawienia.

6. Celiakia – trwała nietolerancja glutenu

Celiakia skraca okres płodności kobiety – jeśli na nią chorujesz, menopauza może wystąpić aż 4 lata szybciej niż u zdrowych kobiet! Trwała nietolerancja glutenu może wpływać również na brak miesiączki i inne zaburzenia cyklu.

Jest to związane ze specyfiką choroby. Po spożyciu glutenu organizm osoby chorej na celiakię wytwarza przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe. Kosmki są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Jeśli nie działają prawidłowo, pojawiają się niebezpieczne niedobory i niedożywienie. Czytaj więcej

7. Hemochromatoza – choroba związana z nadmiarem żelaza

Nadmierne odkładanie żelaza w organizmie (związane z chorobą genetyczną – hemochromatozą) może wiązać się z wystąpieniem przedwczesnej menopauzy – a więc i zbyt szybkim ustaniem miesiączkowania oraz owulacji. Dzieje się tak dlatego, że pierwiastek kumuluje się w jajnikach i przysadce mózgowej, które są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów, co prowadzi do zaburzeń. Czytaj więcej

Brak okresu może wynikać jeszcze z innych czynników. Okazuje się, że np. cukrzyca – coraz bardziej powszechna choroba i dotykająca kobiety w różnym wieku, nawet młode dziewczyny, jest jednym z nich. Brak okresu przyczyny ma również w chorobie Alzheimera, niewydolności ciałka żółciowego, zrostach wewnątrzmacicznych (zespół Ashermana), guzie jajnika lub nadnerczy oraz niektórych lekach, które są stale przyjmowane, np. nasennych, na nadciśnienie, przeciwdepresyjnych

Brak okresu – badanie hormonów tarczycy i inne analizy, które warto wykonać

Jeśli dotyczy Cię brak okresu, najlepiej szybko udać się do ginekologa, który pomoże Ci pokierować diagnostyką i wskaże możliwe przyczyny tego problemu. Warto przede wszystkim przyjrzeć się swojej wadze i trybowi życia, a także wykonać m.in. badanie hormonów tarczycy i hormonów płciowych. Ponieważ za brak miesiączki mogą odpowiadać też problemy genetyczne, dobrze rozważyć zbadanie kariotypu i wykonanie testów w kierunku celiakii i hemochromatozy.


 

Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:

Aktualizacja: 22 marca 2021 r.


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 21/07/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *