Ból spojenia łonowego w ciąży - jak sobie radzić z bólem?Badaniaprenatalne.pl

Ból spojenia łonowego w ciąży – jak sobie radzić?

Ból spojenia łonowego w ciąży

Uciążliwy ból podczas chodzenia, siedzenia i dłuższego stania spędza ci sen z powiek? Masz problem z chodzeniem po schodach lub prowadzeniem samochodu, a na leżąco nie umiesz przewrócić się na drugi bok i drętwieją ci nogi? To może być ból spojenia łonowego.

Nie lekceważ go! Konieczna może okazać się wizyta u lekarza, gdyż sam ból może być objawem rozejścia się spojenia łonowego i wskazaniem do leczenia ortopedycznego lub cesarskiego cięcia. Z bólem spojenia łonowego można walczyć korzystając z zabiegów fizykoterapii oraz specjalnych pasów ortopedycznych.

Spojenie łonowe – co to takiego i dlaczego tak boli?

Spojenie łonowe to nic innego jak chrząstka łącząca obie kości łonowe w obrębie miednicy. Ma ona za zadanie przygotować miednicę do porodu poprzez rozszerzanie się. Rozluźnienie więzadeł, mięśni i stawów pod wpływem hormonów oraz powiększająca się masa dziecka powodują ucisk na chrząstkę i ból.

Mimo, iż sam ucisk wywołuje przykre i uciążliwe dolegliwości to nie jest on niebezpieczny. Wystarczy ograniczenie wysiłku fizycznego (np. noszenia toreb z zakupami), odpoczynek i aromatyczna kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, np. lawendy (do 4 kropli).

Problem zaczyna się, gdy ból nie mija po odpoczynku i stosowaniu domowych sposobów jego łagodzenia, a wręcz się nasila uniemożliwiając prowadzenie normalnych czynności. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż takie uporczywe i nieprzemijające objawy mogą świadczyć o rozejściu się spojenia łonowego.

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – czy to coś poważnego?

Rozejście spojenia łonowego zawsze trzeba konsultować z lekarzem, który oceni na podstawie badania USG czy i na jaką odległość kości łonowe oddaliły się od siebie. Jest to bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia zmniejszania dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim może mieć wpływ na wybór metody porodu, a czasem nawet być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Poważne rozejście spojenia łonowego może wymagać leczenia ortopedycznego szczególnie, gdy odczuwasz drętwienie kończyn. Nie warto więc lekceważyć żadnych objawów.

Rozejście spojenia łonowego w trakcie połogu

Zdarza się, że do rozejścia spojenia łonowego może dojść podczas porodu (niezwykle rzadko ) lub w trakcie połogu. Postępowanie w tym czasie jest dokładnie takie samo z ta różnicą, że diagnostyka może być poszerzona o zdjęcia rentgenowskie miednicy i odpowiednią rehabilitację ortopedyczną.

Od czego zacząć leczenie?

 1. Konsultacja lekarska
 2. Badanie USG, a po porodzie RTG
 3. Stosowanie preparatów i suplementów diety odbudowujących chrząstkę
 4. Stosowanie leków przeciwbólowych zalecanych przez ginekologa
 5. Dieta bogata w wapń, fosfor i żelatynę (np. mleko, sery, wędzone ryby morskie, galaretki)
 6. Oszczędny tryb życia
 7. Badania kontrolne co 3 do 6 miesięcy w zależności od stopnia rozejścia.

8 sposobów na skuteczną walkę z bólem spojenia łonowego w ciąży

 1. Odpoczynek – zmniejszenie wysiłku fizycznego podczas ciąży ma znaczący wpływ na odczuwanie bólu.
 2. Zwolnienie z pracy zawodowej i unikanie obciążeń
 3. Aromaterapia – może to być aromatyczna kąpiel lub masaż z zastosowaniem olejków eterycznych. Olejki stosowane w postaci wziewnej, do nacierania lub delikatnego masażu mają właściwości relaksujące i uśmierzające ból.
 4. Mocny pas ortopedyczny z bocznymi podkładkami przenoszący ciężar brzucha na dół pleców na pewno poprawi samopoczucie
 5. Specjalna chusta stabilizująca biodra
 6. Fizykoterapia – w wyjątkowych sytuacjach wprowadza się masaż poprzeczny spojenia oraz tkanek miękkich okolicy miednicy.
 7. Rehabilitacja ortopedyczna w razie konieczności stosowana po porodzie.

 

informacja

Pamiętaj! Ból spojenia łonowego może być jednym z fizjologicznych objawów zbliżającego się porodu. Nie lekceważ go jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy. Zdrowie twoje i dziecka są teraz najważniejsze. Warto więc zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoje i dziecka. Wybierz się do ginekologa na konsultację już dziś..


 

Przeczytaj również:

07/10/2015

3 odpowiedzi na “Ból spojenia łonowego w ciąży – jak sobie radzić?”

 1. Ona25 napisał(a):

  Mojej mamie rozeszlo sie spojeniepodczas porodu mojej siostry 13 lat temu. 3 miesiące leżała plackiem w łóżku. Po tej od nowa uczyła sie chodzic. Pojawiły sie jej obrzeki nóg i żylaki. Do dziś chodzi w uciskowych rajstopach i zazywa leki. A wszystko dlatego ze lekarz kazał jej rodzic naturalnie przy dużym dziecku mimo ze mama jest bardzo szczupła osoba i ma wąskie biodra.

  • Małgorzata napisał(a):

   Ja też mam przez to problemy, nie dość że rozejscie spojenia w III trymestrze które zostało zbagatelizowane przez lekarke, to jeszcze kazała rodzić naturalnie w wyniku czego moje dziecko zmarło;(

 2. Jolka napisał(a):

  Jestem w 30tc i biorę luteinę na napięcie macicy. Mam ból przy wzgórku łonowym, takie kłócie i ciągnięcie podczas wstawania z łóżka z boku albo podczas zmiany pozycji. Ale nie wiem czy to ma związek ze spojeniem łonowym. Mało jest informacji na ten temat, więc to chyba rzadkosć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.