Ból brzucha, wzdęcia, biegunki - nietolerancja glutenu lub laktozyBadaniaprenatalne.pl

Ból brzucha, wzdęcia, biegunki… to może być nietolerancja glutenu lub laktozy

Ból brzucha wzdęcia biegunki

Jeśli dokuczają Ci kłopoty z układem pokarmowym, skarżysz się na ból brzucha, biegunki czy wzdęcia – sprawdź, czy nie masz nietolerancji glutenu i/lub laktozy! Obie te nietolerancje często współwystępują. Bywa również, że nietolerancja laktozy spowodowana jest przez celiakię. Odpowiednia diagnoza i leczenie pomogą Ci uwolnić się od dokuczliwych objawów.

Nie tylko bóle brzucha – poznaj objawy nietolerancji

Zarówno celiakia, jak i nietolerancja laktozy mogą objawiać się kłopotami gastrycznymi. Pojawiają się więc m.in. ból brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia, wymioty, mdłości czy brak apetytu. Nierzadko mogą wystąpić też objawy nieoczywiste, na początku z nietolerancjami w ogóle niekojarzone.

Chodzi przede wszystkim o przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, nerwowość, bóle kości, bóle stawów, problemy skórne (m.in. egzemę), spadek koncentracji czy astmę.

Nietolerancja laktozy i celiakia mogą współwystępować

Obie mają bowiem źródło w jelitach, zaburzając ich równowagę. A nie bez powodu organ ten nosi miano „drugiego mózgu” człowieka – jakikolwiek stan zapalny, szczególnie przewlekły, niekorzystnie wpływa na cały organizm.
To właśnie kłopoty w jelitach nierzadko powodują różnego rodzaju schorzenia. Przykładowo, nieleczona celiakia aż o 50% może zwiększać ryzyko wystąpienia raka! Może spowodować też m.in. depresję, niepłodność, anemię czy poronienia.

Czasami to celiakia powoduje nietolerancję laktozy

I to nie są wcale rzadkie sytuacje! Dlaczego nietolerancja laktozy może wynikać więc z celiakii? Trwała nietolerancja glutenu powoduje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego. Gdy chory dostarczy organizmowi gluten, zaczyna on działać toksycznie – tworzą się przeciwciała, które niszczą jelita. Dochodzi do degradacji kosmków jelitowych, czyli wypustek odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych.

Ich nieprawidłowa praca wiąże się z licznymi niedoborami i niedożywieniem. Może dojść m.in. do niedoboru enzymu, który trawi laktozę – laktazy. To właśnie wówczas pojawia się nietolerancja laktozy.

Nietolerancja laktozy może być odwracalna

Właśnie wtedy, gdy wynika z nieleczonej celiakii. W takim przypadku mówi się o wtórnej nietolerancji laktozy, którą można wyleczyć. Wówczas nie ma konieczności unikania produktów mlecznych. Wystarczy odpowiednia diagnostyka, a później eliminacja glutenu, by cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Jak zatem sprawdzić, czy nietolerancja laktozy jest odwracalna i czy towarzyszy jej celiakia?

Test DNA – najszybsza metoda diagnostyki

Dzięki badaniu genetycznemu szybko sprawdzisz, czy źródło Twoich problemów leży w genach. Aby chorować na celiakię, muszą występować u Ciebie konkretne geny. Jeśli test DNA je wykluczy, również trwała nietolerancja glutenu zostanie wykluczona. Także za nietolerancję laktozy odpowiada mutacja genetyczna. Jeden test DNA w kierunku obu schorzeń pomoże Ci poznać źródło Twoich problemów i rozpocząć dostosowane do stanu Twojego zdrowia leczenie.

testdna logotypArtykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl


Ból brzucha, wzdęcia, biegunki… to może być nietolerancja glutenu lub laktozy
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

08/08/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij