Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – czyli krótko o programie ciąża plus

bezplatne leki w ciazy

Od 1 września 2020 roku przyszłe mamy będą mogły skorzystać z bezpłatnych leków. Które leki są bezpłatne dla ciężarnych? W wykazie leków opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia znalazło się aż 114 pozycji, ale w rzeczywistości są to po prostu różne preparaty i ich konkretne dawki. Tak naprawdę lista obejmuje więc 7 leków stosowanych u kobiet w ciąży.

Są to najczęściej przepisywane przez lekarzy medykamenty. Wśród nich m.in. leki hormonalne, leki stosowane w chorobach tarczycy a także leki przeciwzakrzepowe. Poniżej znajdą Państwo dokładną listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Jak podkreśla Resort lista ta ma być sukcesywnie uzupełniana.

Spis treści:

  1. Kiedy kobieta może skorzystać z bezpłatnych leków dla ciężarnych?
  2. Bezpłatne leki dla ciężarnych – wykaz

Kiedy kobieta może skorzystać z bezpłatnych leków dla ciężarnych?

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży przysługują każdej kobiecie od momenty stwierdzenia ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie. Osobą uprawnioną do stwierdzenia ciąży jest też położna podstawowej opieki zdrowotnej lub położna wykonująca świadczenia opieki zdrowotnej z zakresy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej. Z bezpłatnych leków dla ciężarnych przyszła mama może korzystać przez całą ciążę, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu.

Do skorzystania z bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży konieczne jest posiadanie odpowiedniej recepty wystawionej przez lekarza (leki te oznaczone są jako leki „C”). Receptę może wystawić z kolei lekarz lub położna posiadający kontrakt z NFZ.

Bezpłatne leki dla ciężarnych – wykaz

informacjaWśród bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży znajdziemy takie substancje jak:

  • Lewotyroksyna – zawarta m.in. w preparatach Euthyrox, Letrox. Stosowana jest ona u pacjentek z niedoczynnością tarczycy.
  • Progesteron – tabletki podjęzykowe i dopochwowe.
  • Insuliny – w tym Mixtard, Polhumin, Actrapid, Novomix, Levemir, Lantus, Insuman Basal, Liprolog. Stosowane są one u pacjentów z cukrzycą.
  • Dalteparyna – Fragmin. Lek przeciwzakrzepowy do podawania pozajelitowego. Zaliczany do heparyn drobnocząsteczkowych.
  • Enoksaparyna – w tym Clexane, Neoparin, Losmina. Są to kolejne leki przeciwzakrzepowe stosowane u ciężarnych również należące do grupy heparyn drobnocząsteczkowych.
  • Metoprolol – m.in. Metocard. Bardzo popularny lek z grupy β₁-blokerów. Stosowany u pacjentek z nadciśnieniem.
  • Nadroparyna – w tym Fraxiparine, Fraxodi. Kolejny lek z grupy heparyn drobnocząsteczkowych stosowanych u kobiet w ciąży.

Z bezpłatnych leków będzie można skorzystać od 1 września 2020.


Publikacja: 1 września 2020 r. | Autor: badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: Dmitry Kalinovsky/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 01/09/2020, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *