Badanie nasienia - wskazania, wynik i przebieg badania nasienia

Badanie nasienia

badanie nasienia

Wpis sponsorowany

Ocena męskich narządów płciowych oraz badanie nasienia  to proste metody na wykrycie między innymi przyczyn niepłodności. Dla wielu mężczyzn są one krępujące.  Niestety, badanie jakości, ilości oraz szybkości plemników w męskiej spermie jest niezastąpione w diagnostyce niepłodności. Pomaga ustalić, jakie jest źródło problemów z zajściem partnerki w ciążę. Tym bardziej że jest to coraz częstszy problem wśród mężczyzn. Dlaczego warto przeprowadzić badanie nasienia? Jak należy się do niego przygotować? Jak przebiega badanie? Odpowiedzi na te pytania zawarte są poniżej.

  1. Badanie nasienia – dlaczego warto?
  2. Jak się przygotować do badania?
  3. Badanie nasienia: ilość i jakość nasienia
  4. Analiza podstawowa i rozszerzona
  5. Wynik badania nasienia – jak go odczytywać?

Badanie nasienia – dlaczego warto?

Badania nasienia to podstawowe badania, które są wykonywane podczas diagnostyki męskiej niepłodności. Mimo że bywają dość krępujące, dla pary starającej się o dziecko odgrywają bardzo znaczącą rolę. Badanie spermy często pozwala uniknąć długotrwałej i kosztownej diagnostyki u kobiety. Wśród par borykających się z problemem niepłodności, nawet w 60% przypadków  to męski czynnik jest za to odpowiedzialny. Ponadto problem z niepłodnością u mężczyzn w większości sytuacji można efektywnie leczyć.

Jak się przygotować do badania?

Nasienie do badania można pobrać od mężczyzny po 3 – 5-dniowej wstrzemięźliwości seksualnej. Jeśli czas abstynencji będzie za krótki – może zafałszować wynik, czego konsekwencją będzie obniżona koncentracja plemników. Natomiast za długi czas powstrzymywania od wytrysku może wywołać ich obniżoną żywotność. Lekarza należy poinformować o wszystkich chorobach, jak również przyjmowanych lekach. Jest to istotna informacja, która w niektórych wypadkach może zmienić interpretację wyniku.  Mężczyzna nie powinien pić w tym czasie  alkoholu (na 5 dni przed badaniem). Natomiast, jeśli przechodził przeziębienie lub grypę, zażywał antybiotyki powinien odczekać 10 dni zanim wykona badania.

Najlepszym rozwiązaniem do pobrania nasienia jest skorzystanie z odpowiedniego pokoju w klinice. Pacjent ma tam zapewnione intymne, niekrępujące warunki. Oddaje je do sterylnego pojemnika lub specjalnej prezerwatywy i przekazuje do badania. Jeśli mężczyzna chce pobrać nasienie w domu, musi je dostarczyć do laboratorium najpóźniej w ciągu godziny. Nie zaleca się jednak tej formy, gdyż plemniki wykazują dużą wrażliwość na zmianę temperatury. Nieodpowiednie ich przechowywanie może zaważyć na wiarygodności wyniku badania.

Badanie nasienia: ilość i jakość nasienia

W zależności od kondycji nasienia mężczyzna może mieć do czynienia  z:

  • oligozoospermią – obniżoną liczbą plemników w ejakulacie, czyli jednorazowej dawce spermy podczas wytrysku. Wynosi ona poniżej 20mln/ml
  • astenozoospermią – nieprawidłową ruchliwością plemników
  • teratozoospermią – nieprawidłową budową plemników, tzn. mniej niż 30% plemników jest prawidłowo zbudowanych
  • azoospermią – brakem plemników w ejakulacie
  • hipospermią – brakiem właściwej objętości ejakulatu, czyli co najmniej 2,0 ml
  • aspermią – brakiem ejakulatu

problem z poczęciem dziecka

Analiza podstawowa i rozszerzona

Oddając nasienie do badania można się zdecydować na analizę podstawową lub rozszerzoną. Przy podstawowej badane są ogólne parametry nasienia jak m.in. objętość oraz wygląd ejakulatu, jego pH czy liczba plemników na 1 ml nasienia.

Na podstawie testu hipoosmotycznego dowiadujemy się o funkcjonowaniu i żywotności plemników. Z kolei rozszerzone badanie nasienia dotyczy morfologii plemników, co pozwala ocenić ich  budowę i   wykryć ewentualne wady.

Wynik badania nasienia – jak go odczytywać?

Obowiązujące normy dotyczące parametrów męskiego nasienia wydane przez Światowa Organizację Zdrowia pokazują najniższe dopuszczalne wartości.

  • Liczebność plemników – 15 mln/ml lub 39 mln/ejakulat
  • Ruchliwość plemników – 32% plemników o ruchu postępowym
  • Żywotność plemników – 58% żywych plemników
  • Morfologia plemników – 4% plemników o prawidłowej budowie
  • pH – 7,2
  • objętość ejakulatu – 1,5 ml

Gdy badanie nasienia wykazuje parametry niższe od ogólnie przyjętej normy, nie musi to oznaczać bezpłodności. Ta jak i w przypadku prawidłowych wyników, które nie muszą świadczyć o stuprocentowej płodności. Na szczęście współczesna medycyna daje różne możliwości, i nawet gdy nasienie badanie przedstawia z zaburzeniami parametrów, istnieje duża szansa na zostanie tatą.

Na wynik zawsze patrzy się całościowo i wszystkie uzyskane parametry powinny być oceniane razem. Jednak najważniejsza informacja to ta, która mówi o ilości plemników ruchliwych. Ważna jest jakość nasienia, a w tym, czy jest wystarczająca ilość plemników o prawidłowym ruchu, a nie zaś całkowita ilość plemników. Ta oznacza sumę wszystkich plemników w nasieniu, również takich, które nie są w stanie doprowadzić do zapłodnienia. Są to plemniki martwe, z wadami w budowie, o nieprawidłowym ruchu, bądź nieruchome zlepione w agregaty czy aglutynaty.

Warto wiedzieć, że jakość nasienia może zmieniać się z wiekiem, ale także mają na nią wpływ czynniki zewnętrzne jak zła dieta, stres, przebyte choroby czy aktywność fizyczna. Gdy badania wypadły negatywnie warto je powtórzyć po około trzech miesiącach, gdyż wynik nie musi być przesądzony.

W  przeciwnym wypadku konieczna jest dalsza diagnostyka pod kontrolą lekarza androloga jak  na  przykład badania hormonalne czy biopsja jader. Przy problemach z niepłodnością zaleca się również konsultacje z lekarzem genetykiem, który może zaproponować badania genetyczne. Udowodniono, że częstą przyczyną niepłodności są nieprawidłowości występujące w genach, z których pacjent może nie zdawać sobie sprawy, gdyż nie muszą dawać żadnych objawów.

Warto pamiętać, że niepłodność męska w wielu wypadkach jest uleczalna i w żaden sposób nie przekreśla bycia ojcem. Najważniejsza jest dokładna diagnoza, która pozwoli dopasować skuteczne leczenie. Im wcześniej mężczyzna podejmie się badania nasienia, tym szybciej może zostać tatą.

logo_familie_duze (2)

Autor: www.familie.pl portal dla rodziców

Zdjęcie: pixabay.com

 


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Oceń

Data publikacji: 03/02/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *