Badanie moczu w ciąży – na czym polega?

badanie moczu w ciąży

Badanie moczu w ciąży jest jednym z podstawowych testów wykonywanych u przyszłej mamy. Dzięki niemu można wykryć m.in. zakażenia układu moczowo-płciowego, stan przedrzucawkowy i cukrzycę, a później szybko rozpocząć odpowiednie leczenie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – w przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu – zaleca jego realizację 6-7 razy.

Spis treści:

  1. Badanie moczu w ciąży – kiedy je wykonać?
  2. Badanie moczu w ciąży – na czym polega?
  3. Badanie moczu – jak się przygotować?
  4. Badanie moczu w ciąży – o czym mówi wynik?
  5. PH moczu w ciąży
  6. Osad moczu w ciąży
  7. Badanie moczu – normy w ciąży

Badanie moczu w ciąży – kiedy je wykonać?

Gdy w ciąży nie ma problemów zdrowotnych, badanie moczu wykonuje się zgodnie z zaleceniami PTG dla ciąży o przebiegu prawidłowym. Kiedy? Do 10 tygodnia ciąży, między 11. a 14. tygodniem, między 15. a 20. tygodniem, między 21. a 26. tygodniem, między 27. a 32 tygodniem ciąży, między 33. a 37. tygodniem i między 38. a 39 tygodniem ciąży [1].

Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz zaleca zwykle tylko badanie ogólne. Przy podejrzeniu nieprawidłowości często wykonuje się też posiew.

Badanie moczu w ciąży – na czym polega?

Badanie to jest bardzo proste i polega na analizie laboratoryjnej próbki moczu. Ocenia się następujące parametry: przejrzystość, barwę, gęstość, woń oraz odczyn pH. W próbce nie powinno być przede wszystkim bakterii, pasożytów, grzybów, białka, glukozy, bilirubiny i ciał ketonowych.

Zobacz też: Kalendarz ciąży, czyli ciąża tydzień po tygodniu

Badanie moczu – jak się przygotować?

Dzień przed pobraniem nie należy uprawiać seksu, a kilka dni wcześniej – spożywać pokarmów mogących zabarwić mocz (np. buraki). Przed pobraniem próbki należy dokładnie się podmyć, wytrzeć jednorazowym (papierowym) ręcznikiem i umyć ręce.

Mocz pobiera się po całonocnej (minimum 5 godzin) przerwie, na czczo, do sterylnego pojemnika (można kupić w każdej aptece). Powinien to być tzw. środkowy strumień moczu. Próbkę do laboratorium należy oddać jak najszybciej, najlepiej w ciągu 2 godzin od pobrania (wcześniej przechowując w lodówce).

Badanie moczu w ciąży – o czym mówi wynik?

Wynik badania moczu pozwala wykryć takie problemy zdrowotne jak: zakażenia dróg moczowo-płciowych, zatrucie ciążowe, cukrzyca, choroby wątroby, choroby nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi czy stan przedrzucawkowy.

Dzięki temu prostemu badaniu można więc sprawdzić stan zdrowia wielu organów – często zanim wystąpią inne objawy.

To może Cię zainteresować: Stan przedrzucawkowy w ciąży – czym jest i co może go powodować?

PH moczu w ciąży

Jednym z parametrów sprawdzanych podczas badania moczu w ciąży jest PH. Wskaźnik ten określa typ odczynu moczu. Może on być kwaśny, zasadowy lub neutralny.
Wskaźnik PH oceniany jest w skali od 0 do 14. Im bliżej 0 tym odczyn moczu jest bardziej kwaśny, a im bliżej 14, tym bardziej zasadowy. Siódemka oznacza odczyn neutralny. PH moczu mieści się jednak w zawężonym przedziale – 0d 4,5 do 8. Za normę uznaje się jednak przedział 6,5-7.

Norma wskaźnika PH moczu w ciąży jest nieco inna. Przyjmuje się, że powinno ono być bardziej kwaśne. Za książkowy uznaje się wynik 5,5. Jeśli nasz wynik jest inny, to nie musimy od razu panikować. Norma może różnić się w poszczególnych laboratoriach w zależności od sprzętu użytego do analizy. Warto więc zerknąć nie tylko na sam wynik badania moczu, ale także na przedstawioną normę.

Osad moczu w ciąży

Osad w moczu to również jeden z parametrów sprawdzanych w badaniu moczu. Jest to wskaźnik określający czy w moczu znajdują się:

● Bakterie
● Białko
● Cukier
● Ciała ketonowe
● Bilirubina
● Kreatynina
● Nabłonki
● Wałeczki
● Krwinki białe lub czerwone

Wykrycie któregokolwiek z tych elementów świadczyć może o różnych chorobach lub zaburzeniach. Nie jest to jednak pewne, dlatego nie należy się martwić, gdy zobaczymy wynik. Musi on zostać zinterpretowany na lekarza, który stwierdzi, czy coś nam dolega.

Badanie moczu – normy w ciąży

Książkowe wyniki badania moczu w ciąży powinny wyglądać w następujący sposób:

● Zabarwienie: jasnożółte – kolor czerwony może świadczyć o przedostawaniu się krwi do moczu, a kolor brunatny o obecności bilirubiny.
● Przejrzystość: przejrzysty – mętny mocz może zwiastować stan zapalny w obrębie układu moczowego
● PH: 5,5
● Gęstość (ciężar właściwy): 1,023-1,035
● Bakterie: nie wykryte – ich obecność świadczy zwykle o zakażeniu nerek lub układu moczowego. Dla potwierdzenia ich obecności wykonać należy posiew moczu.
● Białko: nie wykryte – jego wykrycie w ciąży może świadczyć o zatruciu ciążowym
● Cukier: nie wykryty – jego obecność świadczyć może o cukrzycy, dlatego w takiej sytuacji należy jak najszybciej wykonać test obciążenia glukozą.
● Bilirubina: poniżej 1,1 mg/dl, bilirubina związana: poniżej 0,3 mg/dl – wyższe wyniki mogą sygnalizować problemy z wątrobą
● Erytrocyty: poniżej 3 – wyższy poziom może być objawem uszkodzenia nerek lub dróg moczowych
● Leukocyty: poniżej 5 – wyższy wynik świadczy zwykle o bakteryjnym zakażeniu nerek lub układu moczowego


Źródło:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.


5/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 21/02/2023, Data aktualizacji: 19/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *