Wczesne badania prenatalne - wszystko, co należy o nich wiedzieć

Wczesne badania prenatalne – co powinnaś wiedzieć na ich temat?

wczesne badania prenatalne co powinnaś wiedzieć

To, jak rozwija się nasze dziecko, możemy sprawdzić jeszcze w ciąży. Pomogą nam w tym wczesne badania prenatalne, które umożliwiają wykrycie wad wrodzonych jeszcze przed porodem. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na temat wczesnych badań prenatalnych w trakcie oczekiwania na dziecko!

Spis treści:

  1. Wczesne badania prenatalne – cel wykonywania
  2. Wczesne badania prenatalne – jakie są ich rodzaje?
  3. Wczesne badania prenatalne – dostępne testy

Wczesne badania prenatalne – cel wykonywania

Badania prenatalne odgrywają kluczową rolę w diagnostyce ciąży. Pozwalają one na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych jeszcze przed narodzinami dziecka. To daje rodzicom możliwość przygotowania się emocjonalnie i praktycznie na przyjście nowego członka rodziny. Ponadto lekarze mają szansę wcześnie zaplanować ewentualne leczenie, co umożliwia szybką reakcję po porodzie. Testy prenatalne mogą dać przyszłym rodzicom najcenniejszy dar w ciąży – pewność, że ich dziecko rozwija się zdrowo. Dzięki temu mogą oni spokojnie przeżywać oczekiwanie na narodziny swojego potomka.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Wczesne badania prenatalne – jakie są ich rodzaje?

Istnieją dwa główne rodzaje badań prenatalnych, z których korzysta się podczas oceny stanu zdrowia rozwijającego się płodu. Pierwsze z nich to nieinwazyjne testy przesiewowe, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka i matki. Te badania pozwalają zidentyfikować podwyższone ryzyko wystąpienia pewnych wad genetycznych u dziecka. W przypadku wykrycia nieprawidłowości konieczne może być przeprowadzenie testów inwazyjnych. Jest to właśnie drugi rodzaj badań prenatalnych. Dają one możliwość uzyskania jednoznacznej diagnozy, co pozwala rodzicom na odpowiednie przygotowanie się do dalszej opieki nad dzieckiem.

Wczesne badania prenatalne – dostępne testy

Ciężarnym poleca się wykonanie następujących nieinwazyjnych badań prenatalnych:

Test PAPP-A – jest to biochemiczne badanie. Polega ono na pobraniu próbki krwi ciężarnej i analizie jej pod kątem stężenia białka PAPP-A.
Badanie wolnego płodowego DNA (testy NIPT) – analizuje się w nich DNA płodu, które znajduje się we krwi matki.

Po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku powyższych badań przeprowadzane jest badanie inwazyjne. Najczęściej jest to amniopunkcja, do której potrzebna jest próbka płynu owodniowego. Jest ona pobierana poprzez nakłucie powłok brzusznych ciężarnej.

Oceń

Data publikacji: 02/06/2024, Data aktualizacji: 03/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *