Ciąża może przebiegać dużo spokojniej, jeśli zdecydujemy się na badanie genetyczne. Dzięki temu upewnimy się, że w genach naszego dziecka nie rozwija się żadna wada genetyczna. Przeprowadzenie takiego badania powinno wiązać się również z konsultacją genetyczną w ciąży. Zobacz, kiedy jeszcze warto się na nią zdecydować!
Spis treści:
Konsultacja genetyczna w ciąży zalecana jest w przypadku:
Konsultację genetyczną warto wykonać także profilaktycznie. Dzięki temu upewnimy się, że nasze maleństwo na pewno rozwija się zdrowo. Pozwoli nam to zyskać tak cenny w ciąży spokój.
Zobacz również: Najlepszy czas na badania prenatalne – kiedy wykonać diagnostykę?
To, jak wyglądają konsultacje genetyczne w ciąży, zależy od tego, dlaczego je wykonujemy. Jeśli z genetykiem spotkamy się już po wykonaniu badania genetycznego, to lekarz zinterpretuje jego wynik. Jeśli stwierdzi on wadę genetyczną, to zaleci ciężarnej, jakie kroki powinna podjąć. Wytłumaczy także, z czym wiąże się dana choroba oraz jak wygląda kwestia jej dziedziczności.
Jeśli ciężarna odwiedzi genetyka przed wykonaniem badania genetycznego, to konsultacja będzie wyglądała inaczej. Lekarz omówi z nią dokładne powód chęci skorzystania z badania genetycznego. Następnie dobierze właściwy test. Po jego wykonaniu warto zgłosić się do genetyka ponownie, aby mógł zinterpretować jego wynik.
W przypadku profilaktycznej konsultacji genetycznej lekarz wytłumaczy nam, co może kryć się w genach dziecka. Wyjaśni nam także, jakie korzyści przynieść może diagnostyka genetyczna. Zaleci również właściwe badania, jeśli będziemy chcieli z nich skorzystać.
Do poradni genetycznej może skierować nas lekarz rodzinny lub inny specjalista. Z konsultacji genetycznej możemy skorzystać także w niektórych laboratoriach genetycznych, jeśli wykonujemy tam badanie. Przykładowo w przypadku testu WES z płynu owodniowego skorzystać możemy aż z dwóch konsultacji – przed i po badaniu.
Data publikacji: 18/10/2023, Data aktualizacji: 31/10/2023
Dodaj komentarz