Konsultacje genetyczne w ciąży – kiedy warto się na nie zdecydować?

konsultacje genetyczne w ciąży

Ciąża może przebiegać dużo spokojniej, jeśli zdecydujemy się na badanie genetyczne. Dzięki temu upewnimy się, że w genach naszego dziecka nie rozwija się żadna wada genetyczna. Przeprowadzenie takiego badania powinno wiązać się również z konsultacją genetyczną w ciąży. Zobacz, kiedy jeszcze warto się na nią zdecydować!

Spis treści:

  1. Kiedy warto się zdecydować na konsultację genetyczną w ciąży?
  2. Jak wygląda konsultacja genetyczna w ciąży?
  3. Gdzie można zgłosić się na konsultację genetyczną w ciąży?

Kiedy warto się zdecydować na konsultację genetyczną w ciąży?

Konsultacja genetyczna w ciąży zalecana jest w przypadku:

  • Wykonania badania genetycznego, takiego jak NIFTY pro czy WES z płynu owodniowego w celu interpretacji jego wyniku
  •  Problemów z donoszeniem ciąży
  •  Występowania chorób genetycznych w najbliższej rodzinie

Konsultację genetyczną warto wykonać także profilaktycznie. Dzięki temu upewnimy się, że nasze maleństwo na pewno rozwija się zdrowo. Pozwoli nam to zyskać tak cenny w ciąży spokój.

Zobacz również: Najlepszy czas na badania prenatalne – kiedy wykonać diagnostykę?

Jak wygląda konsultacja genetyczna w ciąży?

To, jak wyglądają konsultacje genetyczne w ciąży, zależy od tego, dlaczego je wykonujemy. Jeśli z genetykiem spotkamy się już po wykonaniu badania genetycznego, to lekarz zinterpretuje jego wynik. Jeśli stwierdzi on wadę genetyczną, to zaleci ciężarnej, jakie kroki powinna podjąć. Wytłumaczy także, z czym wiąże się dana choroba oraz jak wygląda kwestia jej dziedziczności.

Jeśli ciężarna odwiedzi genetyka przed wykonaniem badania genetycznego, to konsultacja będzie wyglądała inaczej. Lekarz omówi z nią dokładne powód chęci skorzystania z badania genetycznego. Następnie dobierze właściwy test. Po jego wykonaniu warto zgłosić się do genetyka ponownie, aby mógł zinterpretować jego wynik.

W przypadku profilaktycznej konsultacji genetycznej lekarz wytłumaczy nam, co może kryć się w genach dziecka. Wyjaśni nam także, jakie korzyści przynieść może diagnostyka genetyczna. Zaleci również właściwe badania, jeśli będziemy chcieli z nich skorzystać.

Gdzie można zgłosić się na konsultację genetyczną w ciąży?

Do poradni genetycznej może skierować nas lekarz rodzinny lub inny specjalista. Z konsultacji genetycznej możemy skorzystać także w niektórych laboratoriach genetycznych, jeśli wykonujemy tam badanie. Przykładowo w przypadku testu WES z płynu owodniowego skorzystać możemy aż z dwóch konsultacji – przed i po badaniu.

Oceń

Data publikacji: 18/10/2023, Data aktualizacji: 31/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *