Czy drugie badanie prenatalne jest konieczne?

czy drugie badanie prenatalne jest konieczne

Każda przyszła mama powinna poddać się diagnostyce prenatalnej. Dzięki temu może upewnić się, że jej dziecko na pewno rozwija się zdrowo. Umożliwia ona także wykrycie ewentualnych wad wrodzonych. Ile badań prenatalnych należy wykonać w ciąży? Czy drugie badanie prenatalne jest konieczne? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie badania prenatalne trzeba wykonać w ciąży?
  2. Kiedy konieczne jest wykonanie drugiego badania prenatalnego?

Jakie badania prenatalne trzeba wykonać w ciąży?

Każda kobieta w ciąży powinna wykonać nieinwazyjne badanie prenatalne. Są to testy przesiewowe wykonywane na podstawie próbki krwi matki. Przykłady takich badań to:

  • Test PAPP-A – analizuje się w nim stężenie białka PAPP-A we krwi ciężarnej. Badanie to może wykryć trzy najczęściej występujące trisomie, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  • Test Sanco – jest to badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA), czyli DNA płodu znajdującego się we krwi matki. Tę grupę badań nazywa się testami NIPT. Dzięki niemu wykryć możemy trzy najczęściej występujące trisomie oraz nieprawidłowości związane z chromosomami płci. W badaniu sprawdzona może zostać także płeć dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.
  •  Test NIFTY pro – jest to test typu NIPT, tak samo, jak test SANCO. Ma on jednak dużo szerszy zakres. W teście NIFTY pro u płodu wykryte mogą zostać aż 94 choroby wrodzone. Możliwe jest także ustalenie płci dziecka na życzenie rodziców.

Wszystkie wymienione badania mogą wykryć zwiększone ryzyko rozwoju danej wady wrodzonej u dziecka. Nie dają one jednak 100% pewności. Aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ich występowanie konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

Zobacz również: Badania prenatalne inwazyjne w ciąży – na czym polegają?

Kiedy konieczne jest wykonanie drugiego badania prenatalnego?

Drugie badanie prenatalne wykonać musimy jedynie w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego. Jeśli nie wykazały one nic niepokojącego, to dalsza diagnostyka nie jest konieczna. Negatywny wynik testu przesiewowego jest w 100% pewny.

Drugie badanie prenatalne powinno być testem rozstrzygającym. Oznacza to, że musi być to badanie inwazyjne. Najczęściej jest to amniopunkcja. Próbką do tego badania jest płyn owodniowy, który pobiera się poprzez nakłucie powłok brzusznych ciężarnej za pomocą specjalnej igły. Dzięki temu możemy potwierdzić lub wykluczyć wadę wrodzoną wykrytą w teście przesiewowym.

Oceń

Data publikacji: 09/10/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *