Diagnostyka prenatalna pozwala wykryć wady wrodzone u jeszcze nienarodzonego u dziecka. W sumie dzięki nim można rozpoznać około 200 chorób u płodu. Ale czy na pewno są wiarygodne? Sprawdź, czy badania prenatalne wykluczają choroby wrodzone!
Spis treści:
Badania prenatalne są w stanie wykryć wiele różnych chorób wrodzonych. Jednak nie każde schorzenie wykryjemy w każdym badaniu. Mają one różne zakresy. Jednak w większości badań prenatalnych jesteśmy w stanie wykryć:
Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży
Każdej ciężarnej rekomenduje się przeprowadzenie testu przesiewowego, takiego jak test NIFTY pro czy test PAPP-A. Są to nieinwazyjne badania, w których nie ingeruje się w środowisko płodu. Są więc w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. Testy przesiewowe mogą wykryć jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u płodu. Dzięki nim możemy jednak ze 100% pewnością wykluczyć rozwój wad, które znajdują się w zakresie badania.
Wykrycie nieprawidłowości w teście przesiewowym oznacza konieczność wykonania badania inwazyjnego. Są to badania rozstrzygające. Oznacza to, że dzięki nim jednoznacznie wykluczymy lub potwierdzimy występowanie danej wady u dziecka. Przykładem tego typu badania jest amniopunkcja.
Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023
Dodaj komentarz