Badania prenatalne odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu rozwoju zdrowia płodu. Dzięki nim wykryć możemy wady wrodzone u dziecka, które jeszcze nie przyszło na świat. Ile kosztuje taka diagnostyka? Czy badania prenatalne są darmowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
W Polsce funkcjonuje Program Badań Prenatalnych, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Dzięki niemu u płodu możemy wykryć wady wrodzone oraz wdrożyć leczenie jeszcze w okresie płodowym, jeżeli jest to możliwe.
Z Programu Badań Prenatalnych skorzystać możemy, jeśli spełniamy przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:
Zobacz również: Jakie ważne badania prenatalne w ciąży warto wykonać?
W ramach darmowego Programu Badań Prenatalnych kobieta ciężarna wykonać może:
Jeśli któreś z wymienionych badań wykaże nieprawidłowości, to pacjentka skierowana zostanie na badanie inwazyjne. Najczęściej jest to amniopunkcja. Dzięki przeprowadzeniu tego badania otrzymasz ostateczną diagnozę.
Kobiety, które nie spełniają kryteriów zawartych w Programie Badań prenatalnych, muszą wykonać diagnostykę na własną rękę. W jej trakcie warto wykonać USG genetyczne oraz badanie biochemiczne. Diagnostykę warto jednak rozszerzyć także o badanie o większym zakresie. Ciężarnym poleca się test NIFTY pro. Dzięki niemu u płodu wykryć możemy aż 94 wady wrodzone. Do przeprowadzenia testu NIFTY pro potrzebna jest jedynie próbka krwi przyszłej mamy. Wykonanie tego badania powinny rozważyć także kobiety, które skorzystały z Programu Badań Prenatalnych.
Data publikacji: 23/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024
Dodaj komentarz